Giełda złotych i srebrnych monet bulionowych - Jak zacząć inwestycje na rynku?

Inwestowanie w złote i srebrne monety bulionowe to coraz popularniejsza forma lokowania kapitału. Dane statystyczne pokazują, że Polacy rzucili się na złoto od 3 lat rynek ten jest dynamiczny i oferuje wiele możliwości dla inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swoje portfele inwestycyjne i osiągnąć stabilną długoterminową stopę zwrotu. Polacy zakupili rekordową ilość złota dla na poziomie blisko 20 ton w 2022 roku zajmując 5-tą lokatę w Europie. Obserwujemy, że powstaje coraz więcej dealerów złota i reklam promujących inwestowanie w złoto i srebro.

W tym artykule omówimy, jak zacząć inwestycje na rynku złotych i srebrnych monet bulionowych.

Polecam w tym miejscu znakomity wywiad z założycielem jednego z najpopularniejszych polskich sklepów ze złotem ‘Mennica 79 Element’ Przemysławem Słomskim na kanale Biznes Misja jak również Dawidem Żołędowskim, Dyr. Zarządzającym innego również znanego sklepu – Mennicy Skarbowej. W dużym skrócie, wymienieni eksperci wskazują na takie atrybuty kruszców jak stabilność cen i wysokie stopy zwrotu podczas okresów zawirowań gospodarczych jak również dostępność produktów inwestycyjnych dla każdego niezależnie od wielkości dochodów.

Co to są monety bulionowe?

Monety bulionowe to monety wykonane ze srebra lub złota o wysokiej próbie. Są one powszechnie uznawane jako inwestycja, ponieważ ich wartość jest uzależniona głównie od ceny rynkowej srebra lub złota. Pierwszą moneta bulionową, a w zasadzie chyba najsłynniejsza, jest Krugerrand, który w 1967 roku został po raz pierwszy wybity w Republice Południowej Afryki. Krugerrand był w owym czasie legalnym środkiem płatniczym na terenie RPA. Warto nadmienić, że do 1980 roku złote Krugerrandy stanowiły niemal 90% wszystkich monet bulionowych na świecie. Monety bulionowe posiadają pewne charakterystyczne cechy, do których zaliczyć należy:

 • wybita masa, zwykle w oz

 • oznaczenie kruszcu

 • oznaczenie próby

 • rok bicia

Często monety bulionowe są pozbawione nominału. Więcej o monetach bulionowych znajdziesz w artykule: https://bullioncointrader.com/aktualnosci/co-to-jest-moneta-bulionowa

Jak zacząć inwestycje na rynku złotych i srebrnych monet bulionowych?

 1. Wybierz odpowiednią monetę bulionową

 2. Pierwszym krokiem do inwestowania w złote i srebrne monety bulionowe jest wybór odpowiedniej monety. Na rynku istnieje wiele różnych monet bulionowych, więc warto zastanowić się, jaka moneta będzie najlepsza dla naszych potrzeb. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • Cena

  • Masa monety

  • Rzadziej nakład/rocznik – chociaż istnieją amatorzy kolekcjonujący poszczególne roczniki bądź przypisujący wyższą cenę rzadszym rocznikom.

  Temat wyboru monety bulionowej na przykładzie monet złotych został szeroko opisany w artykule, z którego dowiesz się, że ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność Twoich inwestycji będzie relacja marży do ceny danej monety aniżeli sama jej cena (koszt który ponosisz dokonując jej zakupu). Więcej o najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych monetach tj. tzw. kanonicznej szóstce monet bulionowych znajdziesz tutaj.

 3. Kup monety bulionowe

 4. Wyborowi odpowiedniej monety bulionowej towarzyszy jej zakup na rynku, po identyfikacji korzystnej ceny i zasad zakupu. Monety bulionowe można kupić w sklepach numizmatycznych – tzw. prywatnych mennicach (część z nich oferuje sprzedaż w oddziale fizycznym, część wyłącznie online), lombardach lub od osób fizycznych.

  Zwykle od osób fizycznych da się kupić monety najtaniej – nie dokładamy się do kosztu marketingu firm sprzedających złote i srebrne monety bulionowe, promujących się w intrenecie i innych kanałach dystrybucji.

  Dlatego tez powstał BullionCoinTrader – by ułatwić handel pomiędzy osobami fizycznymi z pominięciem sklepów.

  Należy upewnić się, że kupujemy monety od zaufanego sprzedawcy i że cena, którą płacimy, odpowiada bieżącej cenie rynkowej. Więcej o zaletach i wadach dokonywania zakupu (i sprzedaży!) monet bulionowych w różnych miejscach znajdziesz tutaj: https://bullioncointrader.com/aktualnosci/monety-bulionowe-gdzie-korzystnie-sprzedac-i-kupic

 5. Przechowuj monety bulionowe

 6. Po zakupie monet bulionowych należy je przechowywać oczywiście w bezpiecznym miejscu. Istnieje wiele opcji przechowywania, w tym przechowywanie w bankowej skrytce – należy podzwonić po kilku bankach gdyż rzadko zdarzają się wolne skrytki. Można też przechowywać w skrytce depozytowej oferowanej przez firmy prywatne. Pytanie jak w razie upadku takiej firmy można dochodzić ewentualnych roszczeń i czy syndyk zajmując taką firmę nie zająłby również zawartości skrytek pozbawiając nas dorobku życia? Ostatecznie pozostaje trzymanie monet bulionowych we własnym sejfie najlepiej klasy S2 lub innym dobrze zorganizowanym miejscu.

 7. Monitoruj ceny na rynku

 8. Aby zwiększyć zyski z inwestycji w złote i srebrne monety bulionowe, warto monitorować ceny na rynku. Można to zrobić, korzystając z różnych źródeł informacji, takich jak strony internetowe, gazety lub specjalistyczne czasopisma/kanały. Ważne jest, aby na bieżąco śledzić zmiany cen i w razie potrzeby dostosować swoje inwestycje. Inwestując aktywnie, należy zwracać uwagę na relację ceny złota do srebra, gdyż dokonywanie kupna/sprzedaży złota i srebra w określonych warunkach rynkowych pozwala na osiąganie ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Więcej o tym czy inwestowanie w oparciu o gold/silver ratio daje zarobić znajdziesz w artykule: https://bullioncointrader.com/aktualnosci/czy-i-kiedy-inwestowanie-w-oparciu-o-gold-silver-ratio-pozwala-zarobic.

 9. Sprzedaj monety bulionowe

 10. W końcu, aby zakończyć inwestycję, należy sprzedać monety bulionowe na rynku. Nigdy nie wiemy, jak długo będzie trwał dany trend, a zwykle trwa dłużej niż myślimy. Należy upewnić się, że gdy nie musimy z jakiegoś powodu sprzedawać monet to warto unikać lokalnych tąpnięć na rynku do pozbywania się kruszcu. Zazwyczaj są to bowiem dobre okazje do zakupów. O tym jak korzystnie sprzedaż złoto i srebro piszę w innym artykule: https://bullioncointrader.com/aktualnosci/monety-bulionowe-gdzie-korzystnie-sprzedac-i-kupic.

Podsumowanie

Inwestowanie w złote i srebrne monety bulionowe to popularna forma lokowania kapitału, która przynosi stabilną długoterminową stopę zwrotu. Aby zacząć inwestycje na rynku złotych i srebrnych monet bulionowych, należy wybrać odpowiednie monety (raczej te najpopularniejsze) posługując się stosownymi kryteriami (gold/silver ratio, marża/ceny) , kupić ją na rynku, przechowywać w bezpiecznym miejscu, monitorować ceny na rynku i sprzedać monety w odpowiednim momencie. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje decyzje inwestycyjne i korzystać tylko z zaufanych źródeł informacji oraz traktować inwestycję raczej jako długoterminową aniżeli spekulacyjną.

Jeśli chcesz handlować z innymi ludźmi bezpośrednio, bezpiecznie i bez marż dealerskich zarejestruj się na naszej platformie i dodaj ofertę kupna/sprzedaży monet bulionowych, które Cię interesują.

Udostępnij wpis: