Co to jest moneta bulionowa?

Różne oblicza bulionu…

Dziś porozmawiamy o bulionie i wcale nie chodzi tu nieodłączny, obok schabowego z kapustą element niedzielnego obiadu. Dla osób obeznanych z inwestowaniem w złote i srebrne monety bulionowe, pojęcie bulionu nie jest już utożsamiane z rosołem, a określenia bulion, bulionówka są na porządku dziennym. Wielu początkujących stackerów (ang. zbieraczy) określenie to jednak wydaje się co najmniej zabawne, a może i niezrozumiałe. W tym artykule postaram się wyjaśnić niuanse.

Co to jest moneta bulionowa?

Moneta bulionowa to moneta wykonana ze szlachetnego metalu – ze złota lub srebra, ale także platyny czy palladu. Procentowa zawartość metalu szlachetnego w danej monecie określa wprost jej wartość. Należy zwrócić uwagę, że monety bulionowe są bite w celach inwestycyjnych, w przeciwieństwie do monet okolicznościowych czy kolekcjonerskich które leżą w kręgu zainteresowań bardziej numizmatyków niż inwestorów/oszczędzających co do zasady nie mają ograniczonego nakładu. Masa monet bulionowych podawana w uncjach trojańskich, rzadziej w gramach. 

Określenie „monety bulionowe” pochodzi od pojęcia „bulionizm”, a to od francuskiego słowa bullion (złoto lub srebro w sztabach), który to wykształcił się u schyłku średniowiecza. Wtedy też z uwagi na dynamiczny rozwój handlu zwiększyła się również emisja pieniądza — monety wykonywanej ze złota, co w efekcie doprowadziło to do wyczerpania się złóż metali szlachetnych, przez co władze zmuszone były zakazać wywozu kruszcu. Kraje zaczęły gromadzić złoto i srebro, tym samym wierząc, że ich posiadanie jest wyznacznikiem bogactwa danego kraju. Wierzono, że posiadanie tych kruszców ułatwia rozwój handlu i zwiększa dochody pieniężne państwa, toteż zakazywano ich wywozu poza granice kraju.

Geneza

Pierwszą moneta bulionową, a w zasadzie chyba najsłynniejsza, jest Krugerrand, który w 1967 roku został po raz pierwszy wybity w Republice Południowej Afryki (RPA). Krugerrand był w owym czasie legalnym środkiem płatniczym na terenie RPA. Warto nadmienić, że do 1980 roku złote Krugerrandy stanowiły niemal 90% wszystkich monet bulionowych na świecie. Jeśli spojrzymy na Krugerranda obok innych monet bulionowych wyróżnia się on charakterystycznym pomarańczowym kolorem, co zawdzięcza dodatkowi miedzi. O ile Krugerrand jest znaną na całym świecie pierwszą złotą monetą lokacyjną, o tyle w Polsce pierwszą monetą bulionową był Orzeł Bielik, którego bicie zapoczątkowano w 1995 roku. Warto wspomnieć, że Bieliki bite są nawet jak na wielkość rynku polskiego w małych nakładach, co powoduje że nawet niektórzy inwestorzy przypisują wyższą wartość starszym niskonakładowym rocznikom.).

Czym różni się moneta bulionowa od kolekcjonerskiej?

Monety bulionowe posiadają pewne charakterystyczne cechy, do których zaliczyć należy:

 • wybita masa, zwykle w oz
 • oznaczenie kruszcu
 • oznaczenie próby
 • rok bicia

Często monety bulionowe są pozbawione nominału, bądź nawet jeśli występuje, nie przekłada się on na cenę monety – to zawartość kruszcu determinuje ich wartość. Na przykład 1 oz złoty Liść Klonowy ma nominał 50 dolarów kanadyjskich co przy dzisiejszym kursie oznacza około 160zł przy cenie bulionówki na poziomie 8600zł

Czy warto inwestować w monety bulionowe?

Zdecydowanie tak! Podzielę się w tym miejscu z Wami moją historią. Jako kolekcjoner z zacięciem numizmatycznym początkowo kompletnie ignorowałem temat monet bulionowych. Poszukiwałem okazji do zarobku na zmianach cen surowców raczej poprzez granie na kontraktach na zmianę cen (CFD) u brokerów. Nie wyobrażałem sobie zakupu kilku a tym bardziej kilkuset monet o tym samym awersie i rewersie. Po latach nadrabiam błędy inwestując regularnie część nadwyżek finansowych w złoto i srebro bulionowe a coraz rzadziej okazy kolekcjonerskie. Czasami w momentach pikowania rynku odsprzedaję kruszec i czekam na nowe okazje cenowe.

Monety bulionowe warto kupować nie tylko dla zysku ale przede wszystkim do zabezpieczenia kapitału. Jak pokazują dane historyczne (kiedyś przygotuję do tego osobną szczegółową analizę) w szczególności złoto które nie jest tak zmienne jak srebro ma tendencje w dłuższym okresie do przechowywania wartości w czasie. Siła nabywcza złota względem towarów i usług nawet wzrasta czego nie można niestety powiedzieć o gotówce. Nadto, w momentach niepewności gospodarczej czy politycznej niemal zawsze ludzie zwracają się w kierunku złota napędzając tym samym wzrosty cen. Złoto stanowi też podstawę rezerw głównych banków światowych, a jak pokazują dane ogłaszane przez największych polskich dealerów monet, popyt na złoto i srebro bulionowe rośnie w zastraszającym tempie w ostatnich latach przepełnionych bezprecedensowymi wydarzeniami jak pandemia czy wojna tuż przy naszej granicy. Jak podaje strefabiznesu.pl (https://strefabiznesu.pl/polacy-masowo-kupuja-zloto-mennica-skarbowa-sprzedala-w-tym-roku-juz-35-tony-tego-kruszcu-sprzedaz-zlota-inwestycyjnego-bedzie/ar/c3-17054343) „Popyt na złoto jest na bardzo wysokim poziomie i bywają dni kiedy w naszych oddziałach obserwujemy kolejki. Inflacja ma być jeszcze wyższa, państwa drukują ogromne ilości pieniędzy, które mają pomóc gospodarkom zmierzyć się z wysokimi cenami gazu czy ropy. W takich okolicznościach sprzedaż złota inwestycyjnego będzie rosła

Niektórzy mogą mieć wątpliwości, czy warto w ogóle inwestować w monety bulionowe; część osób uważa, że zakup złota czy srebra nie przyniesie im oczekiwanych zysków. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nabycia monet bulionowych (zwłaszcza złotych) inwestor przede wszystkim zabezpiecza swój kapitał. To niezwykle ważne, zwłaszcza w momencie, gdy sytuacja polityczna i gospodarcza na całym świecie wydaje się mocno niepewna; metale szlachetne, a w szczególności złoto, należą do jednych z najbezpieczniejszych inwestycji, w dodatku coraz częściej wybieranych (także przez Polaków).

Jakie złote i srebrne monety bulionowe kupować?

Bardziej niż lokalne numizmaty rozpowszechnione są złote monety bulionowe. W późniejszym okresie pojawiły się także srebrne bulionówki. Do najbardziej znanych złotych monet lokacyjnych należą: wspominany we wcześniejszych artykułach Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy, Chińska Panda oraz także Złoty Amerykański Bizon. Rozpoznawalność i popularność monet lokacyjnych pozytywnie oddziałuje na ich rozpoznawalność i płynność czyli także na możliwość szybkiego zbycia. Jakie kupować monety bulionowe? Odsyłam do artykułu Jakie monety bulionowe warto kupić 

Najpopularniejsze złote monety bulionowe

 • Wspominany wyżej Krugerrand: Uznawany jest za najbardziej znana monetę bulionową. Jednocześnie był pierwszą monetą tego typu na świecie. W odróżnieniu od pozostałych rozważanych monet, kolor Krugerranda przechodzi w czerwień. Jest to jeden ze skutków domieszki miedzi. Inny sprawia, że przy zachowaniu masy 1 oz czystego złota jest wyższa niż innych monet o czystszej próbie (0,9999) waga Krugerranda wynosząca 33,93 gramów.

Krugerrand

 • Wiedeńscy Filharmonicy (Vienna Philharmonic) — jej nazwa pochodzi od wiedeńskiej orkiestry znanej na całym świecie. Moneta stanowi moim zdaniem istne arcydzieło Mennicy Austriackiej. Cechuje się nadzwyczajną precyzją wykonania i estetyką awersu oraz rewersu. Pierwszy egzemplarz powstał w 1989 roku. Jako jedyna moneta bulionowa została wybita ze zmienionym nominałem z austriackich szylingów na euro po przyjęciu przez Austrię wspólnej waluty.

Wiedeńscy Filharmonicy (Vienna Philharmonic)

 • Australijski Kangur (Australian Gold Nugget) — jedna z najchętniej kupowanych złotych monet bulionowych na Polsce i na świecie z uwagi na niską marże oraz ciekawe, zmieniane cyklicznie wizerunki kangura. Emitowany w standardowych gramaturach. Ma unikatową cechę, która odróżnia od pozostałych monet. Co roku wizerunek zwierzęcego symbolu Australii (kangura) jest nieco zmieniany. Daje to kolekcjonerom dodatkowych powodów do rozszerzania zbiorów o monety bulionowe z Perth Mint.

Australijski Kangur (Australian Gold Nugget)

 • Kanadyjski Liść Klonu (Canadian Gold Maple Leaf) — To moneta bulionowa bita przez Royal Canadian Mint od 1979 roku. Jest uznawana za najlepiej zabezpieczoną na świecie, z uwagi na mikrodruk i znacznik. Pozwalają one jednoznacznie określić w mennicy, czy moneta jest autentyczna. Warto wspomnieć, że poza standardowymi masami 1, 0,5, 0,25, 0,1 oz, Royal Canadian Mint emituje także tzw. pchełki o masie 1/20 oz i 1/25oz oraz 1 grama.

Kanadyjski Liść Klonu (Canadian Gold Maple Leaf)

 • Britannia — Brytyjskie monety bulionowe, emitowane przez Mennicę Królewską w złocie (od 1987 roku), w srebrze (od 1997 roku) oraz platynie (od 2018 roku) Wzory monet przedstawiają różne wyobrażenia Britannii - kobiecej personifikacji Wielkiej Brytanii. W zależności od masy złota, w monecie złotej mamy do czynienia z różnymi nominałami. Moneta 100-funtowa zawiera 1 trojańską uncję czystego złota. Monety 50-, 25- i 10-funtowe mają odpowiednio 0,5, 0,25 i 0,1oz kruszcu. Z kolei monety srebrne emitowane są z nominałem 2 funtów. Poniżej widzimy 1oz złota z wizerunkiem jeszcze Elżbiety II oraz emitowane od 2023 z wizerunkiem Karola III.

Britannia

I oczywiście nie zapominamy o naszym rodzimym Bieliku ;)

Bielik

Co jeszcze warto wiedzieć?

Osoby, które kupują złote monety bulionowe, są zwolnione z podatku VAT oraz przy łatwych do spełnienia warunkach nie występuje podatek Belki od zysków kapitałowych. Z pewnością jest to niezwykle ważna informacją dla wszystkich inwestorów. Odsyłam do wcześniejszego artykułu, w którym tłumaczę uwarunkowania podatkowe na rynku złota i srebra w Polsce. Czy jest podatek od sprzedaży złota i kiedy go zapłacisz 

Garstka ciekawostek

Złote monety bulionowe nie są bite wyłącznie w gramaturach 1, ½ ¼ i 1/10 oz. W ofercie Austrian Mint znaleźć można np. gramaturę 1/25 oz. https://www.interest.co.nz/saving/coin-specs. Wiele mennic oferuje też gabaryty przekraczające 1oz 

Podsumowanie

Monety bulionowe to znakomity wybór, jeśli: 

 • chcesz bezpiecznie ulokować oszczędności,
 • zauważasz jak inflacja negatywnie wpływa na siłę nabywczą pieniadza,
 • chcesz zdywersyfikować posiadane zasoby by ograniczyć ryzyko przy jednoczenej szansie na ponadnormatywne zyski

Złoto (i srebro) bulionowe to wspaniała inwestycja zarówno dla początkujących jak i wytrawnych inwestorów. Przyznam, że większość ludzi których znam, którym temat inwestowania nie jest obcy alokują nadwyżki nie tylko w nieruchomościach czy na rynkach kapitałowych, ale w najtwardszej walucie w postaci fizycznej jaką jest właśnie złoto i srebro.

Warto zwrócić uwagę, że cena złota i kurs dolara są dość negatywnie skorelowane przez co jako inwestorzy złotówkowi często w momentach zawirowań na rynku widzimy że cena złota wyrażona w PLN pozostaje nadal stabilna (gdy np. dolar wzrósł 3% a złoto potaniało 2% to wciąż jesteśmy na plusie)

Biorąc pod uwagę różne dostępne gramatury monet, można wybrać te, które odpowiadają naszym możliwościom finansowym. Pamiętajmy jednak, że decydując się na zakup trzeba robić to w sprawdzonym miejscu. 

BullionCoinTrader dopełnia wszelkich starań by obrót monetami na platformie był bezpieczny a kontrahenci transakcji nie pozostawali bez konsekwencji w razie wykrycia nieprawidłowości. Stawiamy na bezpieczeństwo Klienta i najlepszą cenę na rynku. To nasze priorytety.
Udostępnij wpis: