Jakie monety bulionowe warto kupić?

Na platformie BullionCoinTrader w początkowej fazie wdrażania można będzie handlować najbardziej popularnymi monetami bulionowymi. Chodzi tu zarówno o monety złote, jak i srebrne w najbardziej pożądanych gramaturach. Wybór tych monet nie jest przypadkowy. Są to najbardziej rozpoznawalne monety bulionowe, które cechują się dużą płynnością. Każda z nich ma również niezwykłą historię, co czyni je interesującymi również dla numizmatyków. W przypadku tych monet praktycznie nigdy nie występują problemy z odsprzedażą, a ich zróżnicowana gramatura pozwala dostosować strategię inwestycyjną w kruszce do możliwości każdego nabywcy. Dowiedz się, jakie monety bulionowe warto kupić.

Jakie są najpopularniejsze monety bulionowe?

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze monety bulionowe, często spotkać można sformułowanie ‘wielka piątka’. Biorąc pod uwagę realia rynkowe i rosnącą popularność pierwszej oficjalnej europejskiej monety bulionowej, emitowanej przez British Royal Mint, należałoby jednak posługiwać się sformułowaniem ‘wielka szóstka’. Bliżej przedstawiam ją ponżej. Oprócz nich, monety bulionowe o wysokich walorach estetycznych, które często pojawiają się w handlu, to bez wątpienia:

  • Amerykański Bizon zdobiący 1 oz 50-dolarówkę,
  • Chińska Panda,
  • Meksykańskie Pesos.

Słynne amerykańskie 20-dolarówki Saint Gaudens i Double Eagle częściej już traktowane są jako monety historyczne, a egzemplarze z konkretnych roczników osiągają astronomiczne wyceny.

Wielka szóstka monet bulionowych a BullionCoinTrader

Logika BullionCoinTrader zakłada, że każda moneta to osobny rynek. Mamy więc 24 rynki monet złotych i 6 rynków monet srebrnych. Takie sformułowanie rynku pozwala na dokładne śledzenie rynku i inwestowanie w dokładnie takie monety bulionowe jakie nas interesują.

ZŁOTO – 24 osobne rynki monet

Moneta/masa 1oz 0,5 oz 0,25 oz 0,1 oz

Krugerrand RPA

+

+

+

+

Filharmonicy Wiedeńscy

+

+

+

+

Kanadyjski Liść Klonowy

+

+

+

+

Australijski Kangur

+

+

+

+

Amerykański Orzeł

+

+

+

+

Britania (Wielka Brytania)

+

+

+

+


SREBRO – 6 osobnych rynków monet

Moneta 1oz

moneta

1 oz

Krugerrand RPA

+

Filharmonicy Wiedeńscy

+

Kanadyjski Liść Klonowy

+

Australijski Kangur

+

Amerykański Orzeł

+

Britania (Wielka Brytania)

+


Krugerrand z RPA

Uznawany jest za najbardziej znana monetę bulionową. Jednocześnie był pierwszą monetą tego typu na świecie. W odróżnieniu od pozostałych rozważanych monet, kolor Krugerranda przechodzi w czerwień. Jest to jeden ze skutków domieszki miedzi. Inny sprawia, że przy zachowaniu masy 1 oz czystego złota jest wyższa niż innych monet o czystszej próbie (0,9999) waga Krugerranda wynosząca 33,93 gramów.

Amerykański Orzeł

Niejako zajął miejsce słynnych amerykańskich 20-dolarówek, które przez długi okres królowały na rynku złota. Amerykańskiego Orła zaczęto bić w 1985 roku. Moneta podobnie jak Australijski Kangur (choć nie tak często) przechodziła zmianę wizerunku. Podobnie jak Krugerrand, bita jest ze złota próby .9167, przy czym domieszkę stanowi srebro. Efektem tego jest dużo jaśniejszy niż w przypadku Krugerranda odcień.

Kanadyjski Liść Klonowy

To moneta bulionowa bita przez Royal Canadian Mint od 1979 roku. Jest uznawana za najlepiej zabezpieczoną na świecie, z uwagi na mikrodruk i znacznik. Pozwalają one jednoznacznie określić w mennicy, czy moneta jest autentyczna. Warto wspomnieć, że poza standardowymi masami 1, 0,5, 0,25, 0,1 oz, Royal Canadian Mint emituje także tzw. Pchełki o masie 1/20 oz i 1/25oz oraz 1 grama.

Filharmonicy Wiedeńscy

Stanowią istne arcydzieło Mennicy Austriackiej. Moneta ta cechuje się nadzwyczajną precyzją wykonania i estetyką awersu oraz rewersu.

Australijski Kangur

Emitowany w standardowych gramaturach. Ma unikatową cechę, która odróżnia od pozostałych monet. Co roku wizerunek zwierzęcego symbolu Australii (kangura) jest nieco zmieniany. Daje to kolekcjonerom dodatkowych powodów do rozszerzania zbiorów o monety bulionowe z Perth Mint.

Britania

Brytyjskie monety bulionowe, emitowane przez Mennicę Królewską w złocie (od 1987 roku), w srebrze (od 1997 roku) oraz platynie (od 2018 roku) Wzory monet przedstawiają różne wyobrażenia Britannii - kobiecej personifikacji Wielkiej Brytanii. W zależności od masy złota, w monecie złotej mamy do czynienia z różnymi nominałami. Moneta 100-funtowa zawiera 1 trojańską uncję czystego złota. Monety 50-, 25- i 10-funtowe mają odpowiednio 0,5, 0,25 i 0,1oz kruszcu. Z kolei monety srebrne emitowane są z nominałem 2 funtów.

Jeśli interesują Cię dokładne nakłady i specyfikacje monet, sprawdź stron mennic.

Moneta Strona emitenta

Krugerrand RPA

https://www.samint.co.za/

Filharmonicy Wiedeńscy

https://www.muenzeoesterreich.at/

Kanadyjski Liść Klonowy

https://www.mint.ca

Australijski Kangur

https://www.perthmint.com/shop/bullion/

Amerykański Orzeł

https://catalog.usmint.gov/coins/coin-programs/american-eagle-coins/

Britania (Wielka Brytania)

https://www.royalmint.com/

Udostępnij wpis: