Zalety inwestowania w monety bulionowe

Inwestowanie w złote i srebrne monety bulionowe to w Polsce coraz bardziej popularna forma lokowania kapitału, która przynosi stabilną długoterminową stopę zwrotu. Jak podają dane statystyczne, sprzedaż złota inwestycyjnego w 2022 roku wyniosła prawie 19 ton, najwięcej od lat. Tylko jeden z kluczowych dealerów metali szlachetnych w Polsce deklarował sprzedaż na poziomie 5 ton przy zachowaniu dwu cyfrowej dynamiki wzrostu w stosunku do roku 2021. Polacy coraz chętniej dokonują zakupów złota i srebra inwestycyjnego, traktując to jako bezpieczną formę oszczędzania w długim terminie. Patrząc globalnie, Polska goni Zachód nie tylko pod względem PKB ale także pod względem zakupów złota, plasując się już grupie 5 krajów, gdzie inwestorzy indywidualni najchętniej sięgają po kruszce. W tym artykule omówimy, dlaczego warto mieć monety bulionowe w swoim portfelu inwestycyjnym.

Stabilna wartość

Monety bulionowe są wykonane ze srebra lub złota o wysokiej próbie, co oznacza, że ich wartość jest uzależniona w największej mierze od ceny rynkowej srebra lub złota. Złoto i srebro mają tendencję do utrzymywania swojej wartości w czasach niepewności gospodarczej lub politycznej, co czyni je bezpiecznym aktywem dla inwestorów. Jednocześnie rozliczanie kruszców w dolarze i umiarkowanie negatywna korelacja kursu dolara amerykańskiego do złotówki czyni inwestycje w złoto oraz srebro odporną na zawirowania finansowe. Często w sytuacji przesilenia na rynku cena złota mocno drożeje a jednocześnie dolar się osłabia na fali wzrostu awersji do ryzyka. Efekt netto dla inwestora posiadającego kruszec często jest wtedy korzystny lub lekko negatywny, ale zdecydowanie mniej negatywny, niż w sytuacji gdyby inwestor posiadał ekspozycję wyłącznie na walutę zagraniczna. Posiadanie zatem złota i srebra w portfelu inwestycyjnym, jako jeden z jego składników, jak pokazuje historia z jednej strony zapewnia stabilne dość wysokie stopy zwrotu w długim okresie, zabezpieczenie przed inflacją oraz uodparnia portfel inwestycyjny na znaczące fluktuacje na rynkach finansowych, których doświadczamy coraz częściej chociażby z przyczyn politycznych.

Łatwość przechowywania i transportu

Monety bulionowe są łatwe do przechowywania i transportowania. Nie wymagają szczególnych warunków do ich gromadzenia oraz są nieporównywalnie bardziej niż banknoty odporne na warunki fizyczne. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa zalecane jest przechowywanie kruszców w domowych sejfach lub odpłatnych skrytkach bankowych a nawet u coraz częściej pojawiających się na rynku firm oferujących usługi przechowywania drogocennych przedmiotów. W kontekście ewentualnego transportu, w szczególności jeśli chodzi o złoto należy pamiętać o wygodzie przenoszenia znacznej wartości. Przy obecnych cenach bowiem, kilogramowa sztabka to już ponad ćwierć miliona złotych toteż skromny bagaż podręczny jest w stanie pomieścić w nagłej sytuacji całkiem spory majątek. Niemal 100 krotnie tańsze srebro nie jest najwdzięczniejszym kruszcem do transportu, natomiast ma szereg innych atutów, które przemawiają za dywersyfikacją portfela kruszcowego w różnych proporcjach dla złota i srebra. Szeroką analizę na ten temat przedstawiam w innym artykule: https://bullioncointrader.com/aktualnosci/czy-i-kiedy-inwestowanie-w-oparciu-o-gold-silver-ratio-pozwala-zarobic.

Łatwość wyceny

W przeciwieństwie do innych form inwestycji, takich jak akcje lub obligacje, gdzie brak znajomości rynku kapitałowego/ instrumentów dłużnych a przede wszystkim matematyki finansowej oraz podatków może bardzo szerokim echem odbić się na wartości portfela inwestycyjnego, monety bulionowe są prostsze i bardziej przystępne w zrozumieniu dla każdego. Jak powiedziano wcześniej, wycena jest ściśle uzależniona od ceny kruszcu oraz dolara. Cena monety bulionowej jest zatem łatwa do śledzenia, co ułatwia inwestorom kontrolowanie swoich inwestycji.

Dydaktyczne aspekty

Inwestowanie w monety bulionowe może być również interesującym doświadczeniem dydaktycznym dla inwestorów. Pozwala ono na poznanie historii i znaczenia złota i srebra w gospodarce światowej oraz na zrozumienie, jak rynek metali szlachetnych działa i na czym polega inwestowanie w monety bulionowe.

Odsyłam w tym miejscu do moich dwóch artykułów. W pierwszym tłumaczę, że nie tylko najbardziej znane monety bulionowe są godne uwagi, ale początkujący inwestorzy, zwłaszcza o ograniczonym budżecie powinni sięgać po nie mniej opłacalne wybrane monety historyczne:

https://bullioncointrader.com/aktualnosci/najtansze-monety-zlote-monety-bulionowe-jak-zaczac-oszczedzanie-i-inwestowanie

W drugim natomiast artykule, opisuję szerzej historię i opłacalność inwestowania w frakcyjne złoto z Austrii:

https://bullioncointrader.com/aktualnosci/dukat-i-czworak-czyli-alternatywa-dla-zlotych-monet-bulionowych

Zdywersyfikowany portfel inwestycyjny

Inwestowanie w monety bulionowe może pomóc zdywersyfikować portfel inwestycyjny i zminimalizować ryzyko inwestycyjne. Przyglądając się portfelom inwestycyjnym zamożnych osób oraz funduszy stabilnego wzrostu zauważamy, że kruszce niemal przez cały okres życia portfela są w nim obecne. W moim własnym portfelu, złoto i srebro stanowią aktualnie około 15% jego wartości, między innymi wobec faktu, że znajdujemy się w okresie podwyższonej inflacji. Co więcej, nie planuję w najbliższym czasie redukować zaangażowania a wręcz przeciwnie, wykorzystuję okresowe spadki cen kruszców do powiększania pozycji. Ponadto, monety bulionowe są jednym z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania, co czyni je idealnym wyborem dla inwestorów, którzy szukają bezpiecznej formy inwestycji.

Podsumowując, inwestowanie w monety bulionowe to opłacalna i stabilna forma inwestycji, która przynosi stabilną długoterminową stopę zwrotu. Monety bulionowe są łatwe w przechowywaniu, transportowaniu i wycenie, a także pozwalają na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Warto mieć monety bulionowe w swoim portfelu inwestycyjnym, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne i zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Czy warto zatem inwestować w złoto (i srebro)? Wydaje mi się, że jest to pytanie retoryczne. Należy pamiętać, że w zależności od fazy cyklu koniunkturalnego, poszczególne klasy aktywów będą zachowywać się nieco inaczej. Dobrze zaś zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, minimalizujący ryzyko powinien zawierać różne klasy aktywów gwarantując tym samym stabilne stopy zwrotu.

Tym, którym brakuje wciąż argumentów za inwestowaniem w złoto, odsyłam do blogu Marcina Iwucia „Finanse Bardzo Osobiste”, w którym odpowiada merytorycznie na szereg pytań związanych z inwestowaniem w złoto, jak między innymi:

Ile można zarobić na złocie?

Jakie okresy NIE sprzyjają inwestowaniu w złoto?

Czy złoto faktycznie chroni przed inflacją?

Czy teraz jest dobry moment na inwestowanie w złoto?

Jak inwestować w złoto w ramach swojego portfela?

Jak inwestować w złoto „papierowe”?

Ile tracisz przy natychmiastowej sprzedaży złota?

https://marciniwuc.com/jak-inwestowac-w-zloto-kompletny-przewodnik/

Udostępnij wpis: