Rzuć wszystko, wyjedź w Bieszczady, tylko nie zapomnij kupić złota przed wyjazdem!

Skoro Narodowy Bank Polski posiada obecnie 264,4t złota w oficjalnych aktywach rezerwowych i prezes Glapiński poinformował że podtrzymuje plany kupna kolejnych 100 ton złota w korzystnej sytuacji i właściwych dawkach należy domniemywać, że duży gracz wie co robi i w będzie w lokalnych dołkach dokupować złoto. NBP podał wcześniej, że ilość złota wchodzącego w skład rezerw walutowych wyniosła 8,468 mln uncji na koniec maja br. w porównaniu do 7,828 mln uncji miesiąc wcześniej. W mojej ocenie znajdujemy się aktualnie w świetnym miejscu do zakupu złota gdyż technicznie:

- doszło do ponad 12% przeceny

- cena ustabilizowała się na nieprzypadkowym poziomie wynikającym z wcześniejszych punktów zwrotnych nie tylko w 2022 roku ale także 2021 i 2020.

Silna reakcja ze strony popytu, którą właśnie obserwujemy może przerodzić się w mocniejszy ruch na północ. Warto w tym kontekście śledzić raporty NBP dotyczące zmiany struktury i wartości rezerw (w tym złota) i sprawdzić czy przypadkiem właśnie teraz te zakupy nie są realizowane. Stawiam, że tak, powiększając swoje zaangażowanie w królewski kruszec.

Wykres ceny złota

Kolejnym argumentem przemawiającym za wzrostami cen złota jest sezonowość przemawiająca na korzyść byków. Na podstawie przedstawionej analizy [1] możliwe, że jesteśmy po cyklicznym dołku i przed nami dopiero mocniejsze sezonowe ruchy w górę. Dodatkowym czynnikiem wspierającym ceny złota są spadające rentowności 2letnich obligacji w USA [2]. Należy obserwować zatem jak kształtuje się inflacja w Stanach Zjednoczonych. W ślad za spadkami inflacji należy oczekiwać spadających rentowności, chwilowego spadku na giełdach oraz wzrostu cen na rynkach towarowych, w tym także złota [3]. Notowania złota, podobnie jak kurs dolara zdają się oczekiwać na informacje dotyczące dalszych działań banków centralnych. Jakiekolwiek sygnały łagodniejszego podejścia FED do polityki monetarnej dadzą zapewne impuls dolarowi do spadków, a notowaniom złota – do ruchu w kierunku na północ, może nawet powyżej dotychczasowych szczytów.

Ostatnio nawet Zoltan Pozsar - jeden z najbardziej znanych strategów inwestycyjnych na świecie, który w przeszłości pracował w Departamencie Skarbu USA, gdzie doradzał Departamentowi ds. Zarządzania Długiem i Badań Finansowych rekomendował zakup złota. W wywiadzie dla Gold Broker przyznał, że widzi zmianę tendencji, jeśli chodzi o planowanie rezerw banków centralnych. W ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat ma dojść do istotnych przemian strukturalnych, czego dowodem są zwiększające się zapasy złota. Pozsar zwrócił uwagę, że dawniej banki centralne skupowały dolary, które miały stanowić zabezpieczenie przed kryzysem. Obecnie w ten sposób postrzega się złoto. Uważa, że tradycyjna alokacja portfela 60/40 będzie miała trudności w zmienionym środowisku. Zoltan proponuje następującą dekompozycję portfela 20/40/20/20 (gotówka, akcje, obligacje i towary). [4]

Oczywiście pamiętajmy, że dywersyfikacja jest kluczowa. Portfel powinien być zrównoważony w zależności od okoliczności rynkowych i fazy cyklu koniunkturalnego oraz oczekiwań gospodarczych. Wymaga to sporo zaangażowania niemniej jednak dywersyfikacja to kluczowy element skutecznego zarządzania portfelem inwestycyjnym. Inwestowani w różne klasy aktywów ukierunkowane jest na zminimalizowanie ryzyka i zwiększenia potencjalnych zysków. Złoto i srebro to atrakcyjne opcje dywersyfikacji, ponieważ z racji korelacji do innych instrumentów, mają tendencję do zachowywania się inaczej niż tradycyjne aktywa, takie jak akcje i obligacje. Jak obserwujemy w ostatnim okresie w czasach niepewności geopolitycznej i niestabilności rynków finansowych, ceny złota i srebra zwykle bowiem rosną. Złoto i srebro historycznie są uważane za dobre zabezpieczenie przed inflacją. W którymś z kolejnych artykułów postaram się tę tezę zweryfikować empirycznie.

O tym czy warto kupować złoto po kawałku pisałem wcześniej: https://bullioncointrader.com/aktualnosci/dlaczego-nie-polecam-goldsaver-kupowanie-zlota-po-kawalku

Ja bym kupił raczej popularną jednouncjowa monetę bulionową lub tanie złoto frakcyjne o którym pisałem tutaj: https://bullioncointrader.com/aktualnosci/najtansze-monety-zlote-monety-bulionowe-jak-zaczac-oszczedzanie-i-inwestowanie


UWAGA!

Chcąc bez przeszkód kupować i sprzedawać złote monety bulionowe bezpiecznie, od innych zweryfikowanych na naszym portalu użytkowników zachęcamy gorąco do bezpłatnej rejestracji

https://bullioncointrader.com/rejestracja

Do końca września nie tylko kupujący ale i również sprzedający nie płacą żadnej prowizji od sprzedaży, dzięki czemu możliwe jest osiąganie dużo lepszych niż w skupach cen sprzedaży i cen kupna lepszych niż u dealerów.

U nas kupisz i sprzedasz prosto tanio szybko bezpiecznie i bez marż!

Znajdź interesującą Cię monetę lub wystaw ofertę sprzedaży monet które posiadasz!

https://bullioncointrader.com/sklep/lista-produktow/zlote-monety


[1] https://stooq.pl/mol/?id=34300

[2] https://stooq.pl/mol/?id=34145

[3] Murphy John J. Międzyrynkowa analiza techniczna

[4] https://www.fxmag.pl/artykul/cena-zlota-urosnie-w-sile-dolar-oslabnie-twierdzi-swiatowej-slawy-ekonomista

Udostępnij wpis: