Gdzie kupić i sprzedać srebrne monety bulionowe - najlepsze miejsca na rynku?

Czytelnicy zwrócili mi uwagę, że w artykułach skupiam się na złocie. Faktycznie, w większości z nich odnoszę się do inwestowania w złoto bulionowe. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Ponad 90% zakupów kruszcu w Polsce to złoto. Srebro, które jest kilkadziesiąt razy tańsze gorzej sprawuje się w roli środka przechowywania wartości z czysto pragmatycznych względów. W złocie milion złotych włożymy bez problemu do 2 kieszeni w obcisłych jeansach, natomiast w przypadku srebra byłoby to niemal 280 kg. Nawet biorąc pod uwagę duży ciężar właściwy obu kruszców różnica jest dramatyczna. Żeby nie być hipokrytą sam pisałem już wcześniej, jak istotne znaczenie z punktu widzenia budowania długoterminowego portfela inwestycyjnego ma dywersyfikacja ze względu na złoto i srebro https://bullioncointrader.com/aktualnosci/czy-i-kiedy-inwestowanie-w-oparciu-o-gold-silver-ratio-pozwala-zarobic.

W momencie pisania tego artykułu 5 czerwca 2023 cena spot srebra wyrażona w PLN wynosiła 98,48 a najtańszy bulion jaki widziałem w Internecie zaczynał się od 116,20 zł co oznacza narzut na poziomie 18% i więcej.

Patrząc wyłącznie na wiodące sklepy można było zauważyć, że cena sprzedaży 1 oz srebra (w zależności od monety – Krugerrand nie wspominając o Amerykańskim Orle mają przeważnie wyższą premię niż Kangur czy Britania) przekraczała o dobre 20zł cenę spot. Skup zaś odbywał się średnio przy cenie 10% niższej. Na rynku wtórnym (grupy tematyczne na Facebook) natomiast często widzianą ceną wymiany było 115zł. Zbliżone ceny ofertowe widoczne też były na BullionCoinTrader.

Gdzie kupię najtańszą srebrną monetę bulionową?

Srebro bulionowe, (srebro lokacyjne czy też srebro inwestycyjne) można kupić w różnej formie i na różne sposoby. Srebro fizyczne, o którym mowa powyżej (sztabki, monety), można nabyć w transakcji z osobą prywatną, firmą zajmującą się handlem kruszcami, jak również z producentem i dealerem sztabek oraz monet jakim są na przykład mennice narodowe (Mennica Polska, Münze Österreich AG). Niezależnie od typu sprzedawcy jakiemu zaufamy, najczęściej najlepsze oferty spotkamy w Internecie. Nie brakuje jednak sklepów, które oferują sprzedaż stacjonarną. Nie należą one do najtańszych ale dają poczucie bezpieczeństwa i przekazania towaru z rąk do rąk. I chociaż wielu sprzedawców złota i srebra inwestycyjnego oferuje sprzedaż (i czasem także skup) wyłącznie w sieci, to część z nich ma własne placówki stacjonarne, w których można obejrzeć i zakupić ich produkty. Pozwala to na poznanie monet (wizerunku, gramatur) oraz osobiście zweryfikować autentyczność nabywanych wartości.

Zwykle cena tego samego produktu (np. srebrnego 1oz Krugerranda) w różnych miejscach jest bardzo podobna, a za drobną różnicą cenową stoi inna marża u poszczególnych dealerów. Pomimo tego, że rynek nie jest regulowany i każdy sprzedawca indywidualnie ustala swoją marżę, to jednak działając racjonalnie, nie ma w tym zakresie pełnej swobody działania – musi bowiem uwzględnić stawki oferowane przez konkurencję. Wiedząc, że kluczową determinantą ceny monety bulionowej jest aktualna rynkowa wycena kruszcu oraz narzut (większy dla srebra aniżeli dla złota), w przypadku ofert wyglądających wyjątkowo korzystnie, należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli dana moneta oferowana jest po cenie istotnie niższej od średniej rynkowej, kupujący może mieć do czynienia z nierzetelnym sprzedawcą lub osobliwe są warunki zakupu (np. dostawa za pół roku). Rzadko się zdarza, że moneta jest uszkodzona i przez to jej cena jest wyraźnie niższa. Traktowałbym to jednak jako okazję inwestycyjną gdyż w przypadku monet bulionowych w odróżnieniu od numizmatycznych, stan zachowania jest kwestią drugorzędną.

Atrakcyjną ofertę sprzedaży srebra inwestycyjnego może posiadać w zasadzie dowolny sprzedawca, niezależnie czy jest osobą prywatną, czy też firmą. Dlatego na pytanie, gdzie warto kupić srebrne monety i sztabki nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Firma BullionCoinTrader, która pośredniczy w handlu monetami pomiędzy osobami fizycznymi, dbając o płynność rynku pozwala na osiąganie cen sprzedaży lepszych niż w skupie i cen zakupu lepszych niż w sklepach dając korzyści zarówno kupującym jak i sprzedającym. Jeśli chcesz wiedzieć gdzie najlepiej kupić monety a których miejsc się wystrzegać odsyłam do artykułu. Jeśli chcesz szybko porównać ceny monet we wiodących polskich sklepach warto wejść na www.spotprice.pl.

Gdzie najlepiej sprzedać srebrną monetę bulionową?

Stety/niestety nie brakuje miejsc, gdzie da się sprzedać srebro aczkolwiek (zazwyczaj) będzie to wyjątkowo niekorzystne. Miejsca te wyrosły przez ostatnie lata jak grzyby po deszczu. Ostatnio znalazłem nawet ciekawy wpis dlaczego lepiej wybrać tańszy skup u dealera niż próbować drożej sprzedać monetę na wolnym rynku: https://darmopozyczka.pl/sprzedaz-srebra-zlota-mennicy-monet-sztabek-skup-u-dealera-czy-na-wolnym-rynku/. Jeśli do kogoś przemawia retoryka tego artykułu to polecam, sam zaś, podobnie jak inni użytkownicy BullionCoinTrader preferuję rozwiązania efektywne ekonomiczne. Bezsprzecznie nie warto uganiać się za kilkugroszową różnicą przy małym wolumenie po stronach 20 dealerów i kolejnych 20 lombardach jeśli mamy szczęście mieszkać w dużym mieście. Ale jeśli rynek wtórny mamy (prawie) w jednym miejscu na naszej platformie, gdzie przybywa coraz więcej użytkowników i ofert to przestajemy tracić nagle czas na poszukiwania i możemy się cieszyć lepszymi ofertami. Spośród miejsc gdzie można monety sprzedać wyłania się kilka: lombardy/jubilerzy, dealerzy oraz skupy online, tablice ogłoszeniowe (OLX, Allegro, Giełda Metali Szlachetnych Tradera 21 - Indepentend Metals, grupy tematyczne, fora). Jeśli chcesz wiedzieć gdzie najlepiej sprzedać monety, a których miejsc się wystrzegać odsyłam do artykułu.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupach monet?

  • Gold silver ratio: Jak wspomniałem wcześniej, dla zwiększenia opłacalności inwestycji w srebro (i złoto) warto podejść do zagadnienia aktywnie i dokonywać akumulacji srebra wtedy gdy jest relatywnie tanie wobec złota i pozbywać się go na rzecz złota, gdy jest ono względem złota relatywnie drogie.

  • Dostawa 24h vs dostawa terminowa: Należy uważać na niskie ceny monet u niektórych dealerów. Zwykle dotyczą one dostawy za ileś dni. Te ileś dni to mogą być z niestety nie tylko moich doświadczeń nawet 2 miesiące i więcej. Dyskwalifikuje to zatem możliwość osiągania szybkich spekulacyjnych zysków. Zatem jeśli nastawiamy się na szybką transakcje musimy kupować od dealerów monety droższe (z wyższą marzą) ale z dostawą (prawie) natychmiastową (zwykle opisywaną jako 24h).

  • Kup hurtowo: Kupując jedną monetę zazwyczaj zapłacisz więcej niż za tubę (20-25 sztuk), w których to monety są sprzedawane. Kupując z kolei tzw. masterboxy, w których jest kilkadziesiąt tub jesteś w stanie osiągnąć dużo lepszą cenę za sztukę i nawet próbować od razu sprzedawać na wolnym rynku po sztuce drożej!

Jeśli chcesz zatem handlować z innymi ludźmi szybko, bezpośrednio, bezpiecznie i bez marż dealerskich zarejestruj się na naszej platformie i dodaj ofertę kupna/sprzedaży monet bulionowych, które Cię interesują. 

Udostępnij wpis: