Dlaczego warto zainwestować w srebro właśnie teraz?

Tak, zarówno złoto i srebro znajdują się obecnie przy historycznych szczytach zarówno w ujęciu dolarowym jak i złotówkowym.

Tak, oba kruszce, są obecnie po fali wzrostów w ujęciu dolarowym.

Tak, najlepiej kupować w dołku i sprzedawać na górce (tylko praktycznie nigdy się to nikomu nie udaje w długim okresie).

Ale: srebro i złoto wyrażone w PLN istotnie straciło w ostatnich miesiącach z uwagi na deprecjację kursu dolara, który wystrzelił wcześniej na fali obaw o eskalację wojny na Ukrainie. W istocie prognozy głównych banków inwestycyjnych na świecie sugerują stabilizację dolara lub nawet jego aprecjację w średnim okresie.

Ale: wskaźnik gold/silver ratio okupuje terytorium zarezerwowane do wymiany złota na srebro lub ewentualnie wyłącznie zakupów srebra w oczekiwaniu na wyższą dynamikę jego wzrostu w stosunku do złota (tzn. srebro jest historycznie niedoszacowane względem złota). Więcej o tym jak inwestować w oparciu o gold/silver ratio znajdziecie tutaj https://bullioncointrader.com/aktualnosci/czy-i-kiedy-inwestowanie-w-oparciu-o-gold-silver-ratio-pozwala-zarobic.

Ale: aktualnie tylko 3% kupowanego w Polsce kruszcu to srebro (aż 97% to złoto! Oczywiście w ujęciu wartościowym, nie wagowym). Biorąc pod uwagę, że Polacy dość zachowawczo podchodzą do alokowania oszczędności a po lokatach i nieruchomościach figuruje na dalszej pozycji złoto, oczekując racjonalnej dywersyfikacji wzrost udziału innych aktywów w portfelach inwestycyjnych Polaków powinien z czasem rosnąć (a tym samym popyt m.in. na srebro).

A zatem nie można powiedzieć jednoznacznie, że sam fakt relatywnie, podkreślam relatywnie wysokiej wyceny oznacza, że inwestycja w srebro nie jest wskazana. Przypomnijmy sobie jak wyglądała sytuacja na rynku mieszkaniowym jakieś 5 lat temu. Inflacja nieśmiało próbowała wzrastać, ceny równie nieśmiało zaczynały ocierać się o granicę 10 tyś. zł/mkwa w większych miastach. Skok jaki dokonał się w przeciągu kilku lat jest bezprecedensowy. Co covid nie wstrzymał to odbicie gospodarcze na świecie, wzrost inflacji i ruchy migracyjne tylko eskalowały. To co było drogie wtedy, stało się bardzo drogie teraz, żeby nie powiedzieć niedostępne dla wielu. Należy pamiętać, że srebro jest nie tylko cenioną inwestycją ale również metalem wykorzystywanym w wielu sektorach gospodarki. Niemal połowę popytu stanowi właśnie przemysł.

Zastanówmy się jak reagujemy, gdy cena srebra rośnie o kilka procent, a jak gdy spada… Czy natura nie podpowiada nam niestety że lepiej mieć wróbla w garści…? Do przetrwania stety/niestety pewnie tak, ale czy do uzyskania lepszej stopy zwrotu – raczej nie.

Z najnowszych informacji wynika, że KGHM w 2023 roku utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu największych kopalń srebra na świecie w rankingu World Silver Survey 2023 oraz zdobył 2 miejsce wśród największych producentów srebra na świecie.

Są to niewątpliwie powody do dumy nas Polaków z wyników osiąganych przez rodzimy koncern wydobywczy, którego notowania giełdowe są często jak chorągiew dla żaglu jakim jest warszawski indeks WIG20.

Tak więc dla nas kluczowe jest, jak możemy na zmianie cen srebra zarobić. To z kolei oznacza, że angażując swój kapitał chcielibyśmy wiedzieć czy istnieją (lub wręcz jakie są) powody do tego, by srebro w najbliższym czasie rosło w cenie, a tym samym zgromadzone przez nas srebrne sztabki i monety bulionowe zyskały na wartości.

Wzrostu cen srebra upatrywałbym się z uwagi na następujące czynniki:

 1. Do kluczowych czynników wzrostu cen srebra zaliczyłbym z całą pewnością rozwój technologii, motoryzacji elektrycznej oraz fotowoltaiki, które zwiększają zapotrzebowanie na ten kruszec.

 2. Niemniej ważny wpływ na kształtowanie się cen tego kruszcu będzie miał ogromy popyt na złoto (patrz raport World Silver Survey 2023 )

 3. Dodatkowo wzrost cen srebra będzie wspierany przez gold/silver ratio. Srebro jest bowiem niemal w połowie metalem przemysłowym i w połowie metalem inwestycyjnym, więc są okresy, gdy jego cena nie jest skorelowana z innymi aktywami i podąża innymi trendami. Niemniej jednak podczas silnych wzrostów cen złota inwestorzy zawsze przypominają sobie o srebrnym kruszcu, co wywołuje również wzrosty jego ceny, nadto są one zwykle dużo wyższe niż złota (srebro jest dużo bardziej zmienne niż złoto).

 4. Wzrost popytu konsumenckiego i inwestycyjnego (rok 2022 był pod tym względem rekordowy)

 5. Jednocześnie miałbym z tyłu głowy zagrożenia ograniczające potencjalnie wzrost cen srebra w postaci:

  1. Spadku awersji do ryzyka wpływającego zwykle lekko negatywnie na wycenę surowców, na co jednak się póki co nie zanosi (najśmielsze prognozy w ubiegłym roku wskazywały, że konflikt rosyjsko-ukraiński przyjmie formę blitz-krieg i po miesiącu granice Ukrainy znikną z mapy politycznej świata, co jednak nie nastąpiło).

  2. Wzrostu dodruku pustego pieniądza bądź ‘alternatywnych rozwiązań’ dokonywanych przez banki centralne na świecie, ukierunkowane na stabilizację sytuacji na rynkach finansowych a w konsekwencji zwiększonego napływu na rynki kapitałowe, częściowo kosztem zmniejszonych zakupów złota i srebra.

  A co jeśli będzie recesja?

  P. Newman z Kitco stwierdził, że oczekuje się, że popyt przemysłowy na srebro pozostanie stabilny, nawet gdy światowa działalność gospodarcza znajdzie się w obliczu rosnącego zagrożenia recesją. Zaznaczył, że przejście na zieloną energię i ekspansja pojazdów elektrycznych będą nadal napędzać popyt na srebro.

  Co na to analiza techniczna?

  Niektórzy analitycy widzą cenę srebra na poziomie 145 USD/oz za 4 lata co oznacza blisko 700% stopę zwrotu, która wydaje się być bardziej wyobrażalna niż w przypadku złota…. W tym momencie dochodzę do wniosku, że w ramach aktualności stworzę cotygodniowy przegląd rynku złota/srebra pod względem AT! Dajcie znać w mailach czy chcielibyście poznać prognozy dla innych metali jak np. platyny, palladu? https://twitter.com/badcharts1/status/1646834923964182529/photo/1

  Podsumowując, w mojej ocenie zakupy złota bulionowego są w dalszym ciągu atrakcyjne, nawet bardziej atrakcyjne pod względem oczekiwanej stopy zwrotu niż złota toteż powiększam swoje zaangażowanie w ten kruszec, i najprawdopodobniej będę to robił w 2023 roku.


  Analiza cen srebra


  źródła:

  https://bithub.pl/metale-szlachetne/rekordowo-wysoki-popyt-na-srebro-podaz-nie-nadaza/

  https://www.parkiet.com/surowce/art38261961-czy-srebro-podazy-za-zlotem

  https://www.fxmag.pl/artykul/cena-srebra-jest-najwyzej-od-ponad-roku-z-czego-wynika-tak-gwaltowny-wzrost-notowan-surowca

Udostępnij wpis: