Cena srebra wreszcie wystrzeliła! Jakie poziomy możemy zobaczyć niedługo?

W ostatnim tygodniu, po wcześniejszym odbiciu od poziomu 90zł za uncję (poziomu, który wielokrotnie historycznie był testowany i stanowił swoiste wsparcie) cena srebra wyrażonego w złotówce wrosła istotnie z poziomu 93zł na 98. Obecnie rajd jest kontynuowany i cena przekracza 100zł za uncję zarówno za sprawą rosnącej ceny kruszcu jak i stabilnemu lub też również szykującemu się do wzrostów dolarowi amerykańskiemu, który zaliczył potężną przecenę. Jeszcze niedawno za 1 dolara amerykańskiego było nam dane zapłacić pierwszy raz w historii 5zł. W takim otoczeniu oczekiwałbym dalszej aprecjacji srebra, w szczególności wyrażonego w PLN. W średnim terminie, kluczowymi poziomami, przy których należy obserwować zachowanie srebra (XAGUSD) będą poziomy 26,2; 27,1; 28,8; 31,2 USD/oz, wynikające z historycznych lokalnych szczytów.


Wykres ceny srebra


Jeśli natomiast popatrzymy na ceny bulionu na popularnych serwisach widzimy, że ich cena również zdążyła wzrosnąć. Jeszcze niedawno dało się kupić najpopularniejsze srebrne monety bulionowe poniżej 110zł za uncje (płaciłem osobiście 108,9zł za Filharmonika). Aktualnie jest już to 118,50. Jest to prawie 9% zarobku w niecałe 3 tygodnie. Bez podatku Belki. Myślę że nieźle.

Jak popatrzymy na wykresy cen srebra zobaczymy, że tak naprawdę przez dwa kwartały br. Jego cena spadała o ponad 5% w ślad za innymi metalami szlachetnymi oraz wciąż silnym dolarem. Jak podają liczne źródła polskie i zagraniczne, perspektywy dla srebra są obiecujące szczególnie w kontekście silnego rozwoju fotowoltaiki zgłaszającej popyt na ten kruszec oraz potencjale do ożywienia gospodarczego w Chinach. Zdaniem naukowców z University of New South Wales, do 2050 r. sektor fotowoltaiczny może wyczerpać od 85 do 98% światowych rezerw srebra, co bezsprzecznie wspierałoby silnie popyt a zatem i wzmocniłoby cenę srebra.

Przewiduje się, że tylko do 2025 roku popyt przemysłowy na srebro z tego sektora będzie stanowił 53% całkowitego popytu. Należy pamiętać, że jedynie około 30% srebra jest wydobywane w kopalniach. Wzrost produkcji srebra jest ograniczony, ponieważ w dużej mierze zależy od projektów związanych z innymi metalami, a srebro jest produktem ubocznym (np. przy wydobywaniu miedzi jak to czyni KGHM). W efekcie, rynek srebra znajduje się w okresie niedoboru, co będzie wywierać presję na wzrost cen.

Dodatkowo, jak podają analitycy Tavex Research w ostatnich tygodniach do tzw. delewarowania rynku, a ilość otwartych pozycji na rynku srebra spadła o około 25%, co sugeruje, że banki nie są raczej skłonne uczestniczyć w korektach spadkowych na rynku srebra, umożliwiając przestrzeń do aprecjacji.

Powyżej wymieniam tylko kilka powodów, które mnie osobiście zachęcają do akumulowania srebra. Po szereg merytorycznych argumentów za wzrostami cen srebra odsyłam do źródeł podanych poniżej artykułu.

Dodatkowo jeśli popatrzymy na prognozy Saxo Banku na Q3 2023 dotyczące złota, mówiące o potencjalne do przebicia historycznego maksimum do poziomów powyżej 2100 USD/oz jeszcze przed końcem roku i weźmiemy dodatkowo pod uwagę fakt, że srebro cechuje dodatnia korelacja ze złotem, wyższa zmienność oraz wspierane jest przez perspektywę zastosowania w przemyśle, potencjał wzrostu srebra ocenić można na więcej niż +10% do końca roku. Aktualnie mamy względną konsolidację na rynku metali szlachetnych. Po silnym wzroście cen złota trwającym od listopada 2022, złoto spędziło większość Q2 w trendzie bocznym, jedynie na krótko osiągając nowe rekordowe maksimum. Na niską dynamikę cen złota negatywnie wpływa panująca hossa na rynku akcji i perspektywa dodatkowych podwyżek stóp procentowych w USA, co z kolei opóźnia moment osiągnięcia górki stóp procentowych. Jak pokazuje historia, są to bardzo korzystne momenty do zawierania długich pozycji na złocie. Należy mieć jednak na uwadze, że utrzymujące się osłabienie dolara na świecie, powszechność inflacji i ujemnych realnych stóp procentowych, spowolnienie gospodarcze implikuje rosnący popyt na metale szlachetne jako bezpieczną inwestycję. Banki centralne również nie pozostają obojętne zwiększając zaangażowanie w kruszce o czym pisałem wcześniej: https://bullioncointrader.com/aktualnosci/czy-zakupy-zlota-przez-nbp-pomoga-inwestujacym-w-bulion.

Uwaga!

Chcąc bez przeszkód kupować i sprzedawać srebrne monety bulionowe bezpiecznie, od innych zweryfikowanych na naszym portalu użytkowników zachęcamy gorąco do bezpłatnej rejestracji

https://bullioncointrader.com/rejestracja

Do końca września nie tylko kupujący ale i również sprzedający nie płacą żadnej prowizji od sprzedaży, dzięki czemu możliwe jest osiąganie dużo lepszych niż w skupach cen sprzedaży i cen kupna lepszych niż u dealerów.

U nas kupisz i sprzedasz prosto tanio szybko bezpiecznie i bez marż!

Znajdź interesującą Cię monetę lub wystaw ofertę sprzedaży monet które posiadasz!

https://bullioncointrader.com/sklep/lista-produktow/srebrne-monety

Źródła:

https://comparic.pl/prognozy-ceny-srebra-czy-kurs-szykuje-sie-do-nowej-hossy/

https://comparic.pl/perspektywy-dla-zlota-i-srebra-optymistyczne-prognozy-i-stabilnosc-cen/

A New Silver Bull Market" Peter Krauth presents at the Metals Investor Forum, January 2023

https://www.youtube.com/watch?v=oS4a88Xs3zI

https://www.silverinstitute.org/wp-content/uploads/2023/04/World-Silver-Survey-2023.pdf

Udostępnij wpis: