Zmienność na rynku złota w poprzednim tygodniu (29/01-02/02)

W środę 31/01 obserwowaliśmy silne wzrosty na rynku złota wyrażonego w dolarze amerykańskim na chwilę przez publikacją raportu ADP. Po początkowym drobnym fałszywym ruchu cena złota wystrzeliła o blisko 20 dolarów na uncji. Ruch ten osłabił dolara i towarzyszył wzrostowi cen obligacji, w związku z rosnącymi oczekiwaniami na przyszłe obniżki stóp procentowych przez Fed. Należy pamiętać, że złoto jest aktywem, które co do zasady reaguje na zmiany oczekiwań w zakresie ruchów w polityce monetarnej (w tym wypadku obniżek stóp procentowych). Jak widzimy ruch nie utrzymał się zbyt długo i w kolejnych dniach mieliśmy istny roller-coaster, który zaprowadził nas do raczej niższych w kontekście ubiegłego tygodnia poziomów. Dlaczego?

W piątek pojawiły się wyczekiwane dane i okazały się zaskakujące względem konsensusu rynkowego. Oczekiwano gorszych danych, które miałyby zachęcać Fed do obniżek stóp procentowych. Dane okazały się dużo lepsze od prognozowanych (wzrost zatrudnienia oraz spadek zatrudnienia a także silny wzrost płacy godzinowej). Jest to otoczenie niesprzyjające obniżce stóp, bardziej pozostawienie ich na niezmienionym poziomie. W szczególności wzrost płac (najwyższy od listopada 2022) może zastanawiać czy nie przyczyni się do zwiększonej presji inflacyjnej w przyszłości, a zatem dalszych podwyżek stóp? A to scenariusz który przynajmniej w krótkim okresie mógłby być niekorzystny dla złota. Można zatem powiedzieć, że czar mocą którego cena złota została lokalnie wywindowana w górę prysł i stąd niższe poziomy obserwowane w piątek na zamknięciu. Co ciekawe, poza spadkiem cen złota i towarzyszącemu im wzrostowi dolara oraz rentowności amerykańskich obligacji (spadku ich cen), obserwowano niemrawą reakcję na kontraktach terminowych na małe spółki (indeks Russell2000), a przecież są to firmy, których wycena jest najbardziej wrażliwa na koszt finansowania (poziom stóp procentowych). Przyjmując, że rynek ma rację, to wiara w marcowe obniżki została mocno ograniczona.

Dane z minionego tygodnia nie przemawiają za szybkimi obniżkami stóp w USA. Opierając się bezpośrednio o kontrakty terminowe na stopę procentową, szansę na obniżkę w marcu zostały zredukowane po publikacji raportu NFP do poziomu ok 20%. Co do decyzji majowej, szanse na obniżkę również zmalały od ponad 90 proc. do ok 70 proc.


Wykres ceny złoto/dolar



A co na to inwestorzy złotówkowi? Ruchy na rynku złota były na tyle kompensowane przez przeciwne ruchy na USDPLN, że zmiany były niezbyt odczuwalne toteż wycena kruszcowych aktywów dla inwestora złotówkowego była nader stabilna w takim otoczeniu. Fakt ujemnej korelacji dolara i złota jest często podnoszonym przeze mnie argumentem wskazującym, że warto by złoto stanowiło istotną część portfela inwestycyjnego zapewniając jego stabilność.


Wykres ceny złoto/złoty


Udostępnij wpis: