Złoto konsekwentnie kontynuuje marsz w górę, jakie kolejne poziomy możemy zobaczyć już niedługo?

 Czy RPP ma istotny wpływ na cenę złota? Oczywiście nie bo w największym skrócie jesteśmy za małą gospodarką z może pokaźnymi ale i tak nie kluczowymi rezerwami kruszcu. Ale czy ma wpływ na cenę złota wyrażoną w PLN? Tak i to spory jak się okazało w zeszłym tygodniu!

W minionym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na ruch dużo większy niż oczekiwania rynkowe. Niektóre media określały tę decyzję mianem niezwykłej (https://stooq.pl/n/?f=1570590&search=decyzja%2Brpp). Ścięto referencyjną stopę procentową ku uciesze kredytobiorców i rozpaczy zakładających lokaty o 75 punktów bazowych, z poziomu 6,75 proc. do 6 proc. Dla przypomnienia aktualna inflacja (przynajmniej ta oficjalna CPI) jest na poziomie 10,1 proc. Czyli ponad czterokrotnie więcej niż wynosi cel inflacyjny NBP (2,5%+-1pp). Pomimo tego, że obniżka stóp procentowych była oczekiwana przez rynek (o 25bp) to wzbudzała kontrowersje w obliczu szalejącej inflacji i otoczenia innych banków centralnych, które nie zakończyły cykli podwyżek.

W komunikacie po posiedzeniu czytamy, że: „Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki”

O ile zdanie na gruncie teorii ekonomii da się pozytywnie zweryfikować empirycznie, o tyle w obliczu wysokiej inflacji jaka u nas panuje obniżenie stóp procentowych przynajmniej w krótkim okresie wpłynie na deprecjację waluty rodzimej co też się stało.

Muszę przyznać z lekkim żalem, że akurat w dniu obniżki stóp procentowych trzymałem długie pozycje od około 3,96 w dolarze amerykańskim, które zamknąłem po cenie 4,18 sądząc, że obniżka o 25pb jest w cenach. Po decyzji USDPLN skoczył o niemal dodatkowe 17groszy (przez kolejne 3 dni po czym następuje dziś zwrot). Ale decyzji inwestycyjnych się nie żałuje tylko wyciąga wnioski i gra dalej.

Zainteresowanych informacją po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 5-6 września 2023 odsyłam do materiału źródłowego: https://nbp.pl/rpp-06-09-2023/

Rzut oka na złoto (poniżej): relatywnie stabilna dolarowa cena kruszcu i skokowa zmiana ceny złota wyrażonego w PLN w związku z silną aprecjacją dolara amerykańskiego względem złotówki.

Wykres ceny zlota


Wykres cen zlota


Rzut oka na srebro (poniżej): sytuacja niemalże analogiczna, relatywnie stabilna dolarowa cena kruszcu i skokowa zmiana ceny srebra wyrażonego w PLN w związku z silną aprecjacją dolara amerykańskiego względem złotówki.

Wykres ceny srebra



Kluczowe natomiast jest jakie wnioski płyną dla nas, inwestujących i oszczędzających w złocie i srebrze.

Zdaniem członka RPP P. Litwiniuka ostatnia decyzja RPP będzie wzmacniać presję inflacyjną w II poł. '24. Przyznam, że o ile tempo inflacji nieco spada to według moich odczuć silnie będzie to akcentowane zwłaszcza w najbliższym okresie jako sukces polityczny w kontekście nadchodzących wyborów… Pytanie zatem jak będzie kształtowała się polityka pieniężna i czy RPP będzie kontynuowała cykl obniżania stóp procentowych. Po ‘niezwykłej’, ‘nieoczekiwanej’ czy też po prostu radykalnej wrześniowej oczekiwałbym podobnie jak analitycy rynkowi dalszej obniżki stóp o 50bp.

Kiedy? Do końca roku zostały 3 spotkania: w październiku, w listopadzie i w grudniu zgodnie z harmonogramem: https://nbp.pl/polityka-pieniezna/rada-polityki-pienieznej/harmonogram-rpp/

Same oczekiwania co do kształtowania się inflacji i stóp procentowych oraz dysparytet między nami a USA i strefą euro powodować mogą spore ruchy walutowe wpływające wprost na złotówkową cenę naszego kruszcu. Jeśli chodzi o USA FED z uwagi na niezłą sytuację makroekonomiczną nie będzie raczej podnosić stóp procentowych, aczkolwiek już EBC może nie być skłonny do restrykcyjnej polityki z uwagi na słabość gospodarki strefy euro.

Podsumowując:

Jeśli RPP obniży ponownie stopy procentowe i zakomunikuje dalsze obniżki a inflacja będzie się utrzymywać należy oczekiwać osłabienia złotego a tym samym wzrost ceny złota/srebra wyrażonego w PLN (przyjmując, że ceny dolarowe kruszców pozostaną stabilne). Zagmatwane? Ani trochę. Gospodarka jest systemem naczyń połączonych i bez sensu jest głosić osądy, że coś definitywnie wzrośnie lub spadnie niezależnie od pozostałych czynników.

Co zatem trzeba robić? Śledzić dane o inflacji w Polsce i za graniczą oraz poczynania RPP (link do harmonogramu powyżej) oraz reakcję rynkową na kursie USDPLN. Jeśli zobaczymy kolejną obniżkę i nie towarzyszący temu wzrost USDPLN znaczyć to może że obniżki są już ‘w cenie’ i raczej należy oczekiwać osłabienia dolara. Czysto spekulacyjnie uważam, że aktualnie jest dobry moment do sprzedaży zarówno złota i srebra jeśli gramy w perspektywie miesięcy/tygodni. Nie jest to rekomendacja, ale sugestia, przyjmując że zakupów udało Wam się dokonać w lokalnych dołkach.

A gdzie dokonywać zakupów złota i srebra bulionowego? Oczywiście na giełdzie złota i srebra bulionowego www.bullioncointrader.com. Ostatnio widziałem że pojawiło się kilka nowych ciekawych ofert – zerknijcie do katalogu to na pewno znajdziecie coś dla siebie zarówno z kanonicznej szóstki jak i monet historycznych.

Udostępnij wpis: