Złote czy srebrne monty bulionowe? W co lepiej inwestować?

W obrocie rynkowym znajdziesz zarówno złote, jak i srebrne monety bulionowe. Może w związku z tym pojawić się problem – na co lepiej przeznaczyć pieniądze? Który wybór jest bardziej opłacalny – z perspektywy czasowej, bliższej i dalszej? Czy lepiej kupować złote czy srebrne monety bulionowe? Postaram się nieco rozjaśnić temat.

Srebrne monety bulionowe – czy w ogóle warto je kupować?

Zapewne w powszechnym rozumieniu złoto jest o wiele bardziej cenne od srebra. Stąd też może powstać przekonanie, że srebrem jako środkiem inwestycyjnym, nie warto się interesować. Srebro faktycznie jest mniej wartościowe, ale oznacza to również to, że łatwiej w nie inwestować. Może być więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają, nie mają zbyt dużej ilości pieniędzy, jakie byliby w stanie przeznaczyć na ten cel.

Inwestycja w srebrne monety bulionowe może przynieść więcej potencjalnego zysku, ale również szkody. Tańsze aktywa są bowiem bowiem bardziej podatne na niewielkie zmiany cen. Jest to coś, co może być zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Kiedy inwestować w srebrne monety bulionowe?

Przyjmuje się, że lepiej inwestować srebro, gdy czasy są ogólnie mówiąc dobre. Jest to również lepsza inwestycja na krótszy termin. Złoto jest tymczasem lepszą inwestycją długoterminową i mniej sprzyjające czasy.

Srebrne monety bulionowe – czy może sztabki?

Oprócz monet na rynku znaleźć można również sztabki. Czy – w perspektywie srebra – lepiej jest kupić kupić pierwsze, czy drugie? Uważa się, że monety mają przewagę nad sztabkami, ponieważ są bardziej rozpoznawalne na rynku metali fizycznych, a także łatwiej nimi handlować. Nie oznacza to jednak, że nie warto interesować się sztabkami, które nadal posiadają sporą wartość. Są również tańsze w zakupie i mogą przynieść większe zyski. Polecane są szczególnie dla większych inwestorów. Monety to z kolei propozycja przy jednak mniejszym budżecie.

Srebrne monety bulionowe czy srebrne monety numizmatyczne?

Jeśli chodzi o monety, oprócz bulionowych są również dostępne numizmatyczne. Tutaj oprócz samej wartości kruszcu dochodzi też historia związana z monetą czy jej rzadkość. Moneta numizmatyczna często będzie droższa niż typowa moneta bulionowa. To rodzaj monety, który jest szczególnie polecany dla kolekcjonerów i – podobnie jak w przypadku sztabek – osób z nieco większymi środkami finansowymi. Początkującym inwestorom, tym z mniejszym budżetem, można polecić raczej zakup monet bulionowych.


Źródła:

https://finance.yahoo.com/news/gold-vs-silver-investments-better-185522952.html

https://www.trbbullion.com/metal-investment-education/should-i-buy-silver-coins-or-silver-bars

https://www.oxfordgoldgroup.com/articles/silver-bars-vs-coins/ 

Udostępnij wpis: