Za nami niebywały wzrost cen złota! Co nas czeka w przyszłości?

 Od 2001 roku złoto wzrosło z poziomu 1100 dolarów do blisko 2000 obecnie. Oczywiście w omawianym okresie występowały korekty. Największy dzienny spadek jaki zanotowano wynosił 8,6% a największy dzienny wzrost aż 10,1%. Warto dodać, że przez 99% czasu, dzienne stopy zwrotu na złocie nie przekraczały 3,2%. Tym razem stało się inaczej niż zwykle i piątek 13 października okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla posiadaczy złota.

Poniżej na wykresie przedstawiono jak złoto zachowywało się z dnia na dzień od początku 2022 roku. Jak widać, 3% dzienny wzrost należał do rzadkości. Piątkowy ruch cenowy stanowił jasny przykład tego jak zachowuje się złoto w warunkach niepewności. Niepewność stanowi przyczynek do ucieczki do bezpiecznych przystani. Nastąpiła wtedy przecena na rynkach akcyjnych, natomiast obligacje, dolar, frank szwajcarski i złoto poszły w górę. Generalnie, dolar amerykański oraz złoto pozostają poszukiwanymi bezpiecznymi przystaniami ze względu na to, że ich umocnienie powodowane jest różnymi czynnikami. Dodatkowo, jak podają analitycy Saxo Banku, złoto aktualnie dodatkowo skorzystało na spadku realnych rentowności, gdyż tendencja do zabezpieczenia portfela inwestycyjnego za pomocą obligacji skarbowych obniża nominalne ich rentowności, a oczekiwania inflacyjne pozostają zakotwiczone.


Cena złota w USD



Dzienne stopy zwrotu na złocie wyrażonym w USD


Dodatkowo wzrost awersji do ryzyka wywołany doniesieniami o zamachu bombowym na szpital w Gazie podbijał ceny tradycyjnej bezpiecznej przystani jaką jest złoto. Doniesienia medialne, że Izrael dał 24 godziny na ewakuację ludności w strefie Gazy, po czym może nastąpić operacja militarna sprzyjał wzrostom cen złota. Rosnąca szansa na Bliskowschodni konflikt i protesty w krajach arabskich zaowocowały rosnącym poczuciem niepewności oraz wzrostami na rynku nie tylko złota ale także i ropy naftowej, która przez ostatnie dni mocno traciła.

Biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe i wzrosty rentowności amerykańskich obligacji oraz oczekiwanie co do obniżek stóp procentowych przez Fed powstaje ciekawa okazja do zwiększania zaangażowania w złocie bowiem zwykle dynamiczne wzrosty cen złota historycznie poprzedzone były spadkiem rentowności obligacji (i obniżce stóp procentowych).

Na koniec zachęcam do wysłuchania nagrania Tradera21, który w bardzo przystępny sposób omawia wraz z prezentacją merytorycznych grafik sytuację na rynku złota i również potwierdza, że aktualne wyceny są atrakcyjne dla kupujących.


Jednocześnie gorąco zachęcam autoryzowanych Użytkowników Platformy do obrotem złotem i srebrem bulionowym – Giełdy BullionCoinTrader.com do dokonywania transakcji z innymi użytkownikami bez marż dealerskich. Do końca października przedłużamy okres darmowy!

Tych wszystkich, którzy jeszcze się nie zarejestrowali zapraszam do dołączenia do grona osób, tóre nam zaufały i handlują na platformie BullionCoinTrader.

Korzystając z platformy masz również nielimitowany dostęp do regularnie tworzonych artykułów i badań dotyczących rynku złota i srebra, które publikowane są w dziale AKTUALNOŚCI.

Możesz bezpłatnie korzystać z bloga tematycznego, gdzie prezentujemy m.in. najświeższe doniesienia z rynków oraz wyniki strategii inwestycyjnych tworzonych z wykorzystaniem monet bulionowych. Znajdziesz tam również treści o charakterze poradnikowym, które pomogą Ci w bezpiecznej i skutecznej sprzedaży lub kupnie monet.

Udostępnij wpis: