Nowości na Giełdzie Złota i Srebra bulionowego BullionCoinTrader.com

Przez chwilę powiało nudą, okres świąteczno-noworoczny a w szczególności styczeń, nie jest czasem, kiedy wydatki ludności są znaczące. Wręcz obserwuje się sezonowy spadek aktywności. Dotyka to także inwestycji (w tym zakupy monet inwestycyjnych). I tak też w styczniu obserwowane obroty były niższe niż w grudniu. Jednocześnie od dłuższego czasu spływały do nas prośby i zapytania od Klientów by urozmaicić ofertę BullionCoinTrader. Jak zapewne pamiętają ci, którzy są z nami od początku, platforma była nastawiona na handel jedynie najpopularniejszymi walorami o różnych gramaturach dla kanonicznej szóstki. Z czasem umożliwiliśmy handel innymi dość popularnymi monetami, często tzw. złotem frakcyjnym, monetami historycznymi… Wśród nich znalazły się brytyjskie suwereny, dukaty, franki, Libertady, Pesos, a także Pandy i inne popularne i lubiane stwory ;) Niedawno usłyszeliśmy, że brakuje jednej i to całkiem solidnej monety jaką jest 100 koron. Gdy usłyszałem, że jej jeszcze nie ma umożliwionej do handlu na platformie to początkowo się zdziwiłem, ale tak to bywa w start-upowym środowisku, że pewne rzeczy zadziewają się z opóźnieniem, nawet jeśli początkowo są oczywiste. Zatem głównym aktorem dzisiejszego wpisu będzie właśnie 100 koron.

100 Koron Austriackich Franciszek Józef I Złota Moneta

W mojej ocenie, monetę tę śmiało traktować na równi z uncjową. Do pełnej uncji brakuje jej bowiem zaledwie 0,6g (2%).

Specyfikacja monety

Średnica

37.00 mm

Kruszec

Gold Au 900

Masa czystego złota

30.49 g

Masa monety

33.88 g

Rys historyczny

Począwszy od reformy walutowej z 1892 r., Korona stała się pierwszą złotą walutą w historii Austrii, kiedy zamiast Guldenów wyemitowano monety o nominałach 10 i 20 koron. Zaczęto emitować także znacznie większą monetę 100 koron, która została wyemitowana z okazji diamentowego jubileuszu (60 rocznica) cesarza Franciszka Józefa w 1908 roku.


100 Koron Austriackich


Awers i rewers

Na awersie zarówno 10, 20 jak i 100 koron widnieje sylwetka długo panującego cesarza, pod którego rządami Austria dokonała ogromnego postępu w wielu aspektach życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Dookoła popiersia Franciszka Józefa umieszczony został napis w języku łacińskim „FRANC IOS I D G IMP AVSTR REX BOH GAL ILL ETC AT AP REX HVNG”.

Rewers Austriackich 100 Koron przedstawia herb Cesarstwa Austro-Węgierskiego wraz z dwugłowym orłem i datą 1915. Rok 1915 nie jest rokiem wybicia monety, lecz momentem wybicia przedwojennej serii 100 Austriackich Złotych Koron. Z kolei w górnej części monety widnieje łaciński napis „C. CORONA MDCCCCXV”. Dodatkowo na rewersie widnieje łacińskie słowo „Corona” oznaczające koronę, podobnie jak rok 1915, kiedy zaprzestano bicia koron, chociaż moneta o nominale 10 koron faktycznie zaprzestała produkcji w 1910 r.

Dlaczego warto kupić złotą monetę 100 koron austriackich?

Złote 100 koron austriackich to godna polecenia pozycja dla zarówno inwestorów jak i kolekcjonerów monet. Monety łączą w sobie wartość numizmatyczną, przekaz historyczny oraz własności typowej monety bulionowej czyli ich wycena w dużej mierze zależy od bieżącej ceny złota. Jednocześnie biorąc pod uwagę urodę monety, kunszt wykonania oraz jej imponujące wymiary, z pewnością ozdobi ona każdą kolekcję.

Zważywszy na niską marżę, jest to moneta polecana inwestorom, dla których ważne jest by cena nabywanej uncji złota była jak najniższa. A w przypadku 100 koron austriackich nabywamy nie tylko złoto, ale i wartość kolekcjonerską/numizmatyczną. Należy pamiętać, że w obiegu są zarówno monety obiegowe jak i emitowane na bieżąco przez Mennice Austriacką nieobiegowe walory datowane na 1915 rok. Ze względu na światową popularność monety 100 koron austriackich są rozpoznawalne i łatwo zbywalne. Posiadacze nie będą mieć problemów z ich upłynnieniem w dobrej cenie.

Dlatego też mają one znaczenie historyczne i w połączeniu z prawie całą uncją złota stanowią doskonałą inwestycję dla kolekcjonerów monet.

Zachęcam do wrzucania ofert kupna i sprzedaży i osiągania jak najlepszych cen w zakładce poświęconej tej zachwycającej monecie! Jednocześnie przypominam, że do marca zarówno kupujący jak i sprzedający nie uiszczają żadnej prowizji!

https://bullioncointrader.com/produkty/zlote-monety-historyczne/100-koron-austriackich-franciszek-jozef-i

Udostępnij wpis: