Marki niemieckie – nowe popularne złote monety dostępne na platformie handlowej BTC

Od dłuższego czasu spływają do nas prośby i zapytania od Klientów by urozmaicić ofertę BullionCoinTrader. Jak zapewne pamiętają ci, którzy są z nami od początku, platforma była nastawiona na handel jedynie najpopularniejszymi walorami o różnych gramaturach dla kanonicznej szóstki. Z czasem umożliwiliśmy handel innymi dość popularnymi monetami, często tzw. złotem frakcyjnym, monetami historycznymi…

Dziś do monet historycznych dołącza jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych, szczególnie w Europie złota numizmatyczna moneta historyczna; 20 marek Wilhelm II.

Specyfikacja monety

Nominał

20 Marek

Średnica

22,5 mm

Próba złota

900

Waga

7,96 g

Zawartość czystego złota

7,17g

Grubość

1,4 mm


O monecie

Dziś mam przyjemność przedstawić Wam najbardziej znaną złotą niemiecką Złote 20 marek – Wilhelm II. Moneta ta została wprowadzona w Niemczech w 1871 roku. Moneta ta jest dobrze znana i szczególnie ceniona w Niemczech niemniej jej rozpoznawalność gwarantuje wysoką płynność w całej Europie i na Świecie. Moneta złote 20 marek – Wilhelm II ma walory nie tylko monety inwestycyjnej ale i historyczne, co czyni je odpowiednią dla kolekcjonerów i inwestorów, którzy chcą posiadać konkretne złote monety.

Rys historyczny

Złota marka z wizerunkiem Wilhelma II symbolizować miała potęgę gospodarczą tego kraju. Sam cesarz Wilhelm II sprawował władzę w Cesarstwie od 1888 rok, aż do niemal końca I Wojny Światowej. Przejął tron po ojcu – Fryderyku III, utożsamiając się z konserwatywnymi ideałami, jakimi manifestowały się rządy jego dziadka, cesarza- Wilhelm I. Warto pamiętać, że to właśnie za czasów cesarza Wilhelma I, rząd niemiecki ustanowił system monetarny oparty na złocie, który przyczynił się do wzrostu potęgi gospodarczej cesarstwa niemieckiego.

Wygląd monety

Moneta bita była w złocie wysokiej próby 900. Zawartość czystego kruszcu w monecie wynosi 7,17 grama czyli 0,23 oz (uncji trojańskiej).

Awers

Awers złotych 20 marek Wilhelm II przedstawia podobiznę Wilhelma II z rodu Hohenzollernów, cesarza niemieckiego, króla pruskiego. Na monecie widnieje prawy profil cesarza. Dookoła rantu występuje okrąg składający się kropeczek. W otoku wizerunku widnieje napis WILHELM II DEUTSCHER KAISER KÖNIG V. PREUSSEN, co oznacza: Wilhelm II Niemiecki Cesarz i Król Prus. Zaś pod portretem znajduje się znak menniczy.

Rewers

Na rewersie podczas oglądania złotej monety 20 marek Wilhelma II, rzuca się woczy potężny cesarski orzeł. Orzeł ten był godłem dawnego ogromnego Cesarstwa Niemieckiego. Godło to zaś wywodzi się z pierwotnego herbu Prus. Na monecie cesarski orzeł w koronie, na swojej piersi trzyma tarczę herbową z wizerunkiem orła. Tarcza zdobią wieńce z liści. Na monecie widnieje też napis DEUTSCHES REICH - Cesarstwo Niemieckie, oraz rok emisji. Pod orłem znajduje się nominał 20 MARK.


Dlaczego warto kupić złote niemieckie 20 marek?

  • Złote 20 marek mają walory złota bulionowego. Zgodnie z ustawą, monety te są zwolnione z podatku VAT w Polsce toteż są chętnie kupowane numizmatyków oraz inwestorów.
  • Złote niemieckie 20 markówki są obok franków jednymi z najsłynniejszych europejskich złotych monet. Dlatego też nabywając te monety, nie ma powodu do obaw przed dalszą odsprzedażą. Są to monety znane, cenione a rynek jest płynny.
  • Złote niemieckie 20 marek to inwestycja zarówno w złoto, jak w numizmatykę. Monety te były bite od 1871 roku w różnych wariantach i mennicach. Dlatego też nabywając te monety, poza wartością zawartości złota zyskujemy walor numizmatyczny, szansę na naukę barwnej historii cesarstwa niemieckiego, w szczególności myśląc o np. prezentach dla potomnych.
  • Złote monety 20 marek to również moneta o czasem bardzo wartości kolekcjonerskiej. 20 marek z wybranych roczników bicia należą do monet wyjątkowo rzadkich i poszukiwanych, cena takich walorów może przekraczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za jedną sztukę.
  • Złote monety 20 marek to walor który może uratować życie. Historia Niemiec pokazuje, że ten, kto został z papierowymi banknotami zdał się na łaskę państwa, a ci, którzy dysponowali chociaż odrobiną kruszcu, przetrwali, mogli nabyć korzystnie aktywa a przede wszystkim utrzymali wartość pieniądza w czasie mimo absurdalnie wysokiej inflacji.


Oczywiście warto pamiętać, że na 20 markach z Wilhelmem II przygoda z markami się nie kończy. Jak to zostało pięknie ujęte na filmie Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka, zbieranie marek jest dość uzależniające;) https://www.youtube.com/watch?v=-7Pj9j2p6eA

Jak wiele jest różnych odmian tej monety możemy zobaczyć na przykład tutaj: https://stonexbullion.com/en/search/?text=mark

A tutaj możemy handlować wspominanymi markami z Wilhelmem II w różnych rocznikach i stanach

https://bullioncointrader.com/produkty/zlote-monety-historyczne/20-marek-cesarz-niemiecki-i-krol-prus-wilhelm-ii-zlota-moneta-1888-1913

A dlaczego je warto kupić? Przypomnijmy raz jeszcze!

Złote monety 20 Marek Wilhelm II są rozpoznawalne na równi z Krugerrandami, 20 dolarówkami czy „świnkami” i poszukiwane przez numizmatyków nie tylko w Niemczech ale na całym świecie. Znajomity wizerunek zarówno awersu jak i rewersu świadczy o wysokim kunszcie pruskiej mennicy. Moneta ta ma nie tylko walory estetyczne ale z uwagi na zawartość kruszcu stanowi doskonałą formę inwestowania dla tych, którym dodatkowa wartość numizmatyczna i historia nie są zupełnie obojętne.

Złote monety 20 marek chroniły przed hiperinflacją

Wybuch Pierwszej Wojny Światowej w 1914 roku spowodował zawieszenie standardu złota przez bank centralny w Niemczech. Przez wojnę do roku 1918 podaż nowych papierowych marek wzrosła czterokrotnie, powodując gwałtowny skok cen dóbr konsumpcyjnych. Jednakże inflacyjny dopływ pieniądza i związany z tym wzrost cen był jeszcze do opanowania i nie odbiegał od tego, co działo się w tym okresie w innych krajach, zwłaszcza Anglii i Francji. Wszystko uległo zmianie po wojnie, kiedy zwycięzcy alianci nałożyli surowe reparacje wojenne na poobijane i ekonomicznie spustoszone Niemcy.

Ponieważ raty reparacji musiały być spłacane w obcych walutach lub w złocie, rząd niemiecki sądził, że może rozwiązać ten poważny problem przez drukowanie marek na zakup tych dóbr. Na pierwszy rzut oka wydawało się to dobrym rozwiązaniem, ale ciągłe wypuszczanie nowych papierowych marek jedynie zwiększyło już i tak wysoką stopę inflacji. Im więcej obcej waluty lub złota nabył rząd niemiecki, tym szybciej spadała wartość marki papierowej. Do 1920 ceny dóbr konsumpcyjnych wzrosły 12 krotnie.


Złote marki niemieckie


Więcej: https://www.historisches-lexikon-bayerns.de/Lexikon/EN:Inflation,_1914-1923

Warto dodać, że na koniec 1923 roku, wartość 20 markowej złotej monety wynosiła 23 tryliony papierowych marek, co stanowi dosadne świadectwo znaczenia złota jako zabezpieczenia przed inflacją. Ci co zostali z papierowymi markami, mogli używać ich do dowożenia kilogramami do pieca by się ogrzać paląc je, jako mniej wartościowe niż węgiel.


Wartość marków w papierze


Udostępnij wpis: