Cena złota - gdzie ją sprawdzić?

Gdy kupujesz lub sprzedajesz złotą lub srebrną monetę bulionową, z pewnością zależy Ci najlepszej cenie. Często ma ona duży wpływ na to, gdzie zostanie dokonana transakcja. Jak właściwie określić cenę złota? Od czego jest ona zależna? Gdzie znajdziesz informację na ten temat?

Co wpływa na cenę złota?

Cena monet bulionowe uzależniona jest od 9 podstawowych czynników:

- ceny złota/srebra spot (bieżąca) w danym momencie,

- wagi danej monety,

- próby, a zatem ilości kruszcu w niej zawartej,

- kursu USD/XXX dla waluty lokalnej ( złoto kwotowane jest w dolarze amerykańskim),

- marży emitenta za wyrób,

- marży sprzedawcy,

- uwarunkowań podatkowych,

- terminu dostawy,

- specyfiki monety bulionowej (stan zachowania, rocznik, nakład, błędy mennicze i inne).

Okresowo możemy obserwować wzrost marży na daną monetę w związku z wyjątkowymi wydarzeniami. Na przykład na wieść o śmierci Elżbiety II mamy podniesienie marż dealerskich na monety z jej wizerunkiem.

Jak obliczyć wartość kruszcu w danej monecie bulionowej?

Wystarczy prosta kalkulacja:

Masa monety w oz x próba x kurs złota w USD x kurs walutowy = wartość kruszcu w monecie

Np. Złoty Krugerrand RPA o masie 1 oz będzie kosztował ‘na złomie’

33,93(masa monety)/31,1(masa 1 oz) x 0,91667(próba) x 1700USD/oz x 4.65 (USDPLN) = 7905,66 zł

Zwróć uwagę, że Krugerrand cechuje się niższą próbą złota, a jednocześnie waży nieco więcej niż 1oz (31,1g) by móc zawierać 1 oz czystego złota w monecie. Uzyskana kwota 7905,66 zł oznacza, że tyle jest wart w danym momencie sam kruszec (bez wyrobu) w danej monecie i stanowi punkt wyjścia do negocjacji cenowych. Cena rynkowa kruszcu to absolutne minimum, którego możesz żądać. Przy wyżej wymienionych założeniach należy oczekiwać, że cena monety w sklepie będzie wynosiła około 8500zł (prawie 600zł ponad cenę spot), natomiast skup wyniesie około 8150 (dane na 14.09.2022 r.)

Gdzie sprawdzisz aktualne stawki rynkowe?

Przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę aktualne stawki rynkowe. Gdzie znajdziesz wiarygodne ceny kruszców i kursów walutowych, by godziwie wycenić kruszec zawarty w monecie? Serwisów oferujących takie informacje jest sporo. Skupiłbym się na kilku prostych, w zupełności wystarczających:

www.stooq.pl - w tym serwisie znajdziecie zarówno aktualne kursy walutowe, jak i ceny kruszców, które wystarczy odpowiednio przemnożyć.

www.spotprice.pl – porównywarka cen między najpopularniejszymi sklepami ze złotem i srebrem Polsce (ceny uwzględniają już marże dealerskie).

www.goldprice.org dane giełdowe dotyczące kruszców

www.bloomberg.com jeden z największych dostawców danych rynkowych na świecie

Warto zwrócić uwagę, że ceny kruszców mogą minimalnie różnić się pomiędzy giełdami.

Szukanie informacji o tym, ile kosztuje złoto na forum lub grupie dyskusyjnej

Innym sposobem używanym przez wielu początkujących są rozmaite fora internetowe i grupy. Odzew na zapytanie o cenę jest tam niestety umiarkowany. Często szybko pojawia szereg ofert typu ‘priv’, gdzie obeznani w rynku i cenach kupcy niejednokrotnie próbują po zaniżonej cenie odkupić monetę od nieświadomej osoby.

Czyni to proces sprzedaży czy choćby dowiedzenia się, jaka jest odpowiednia wartość procesem niezwykle długotrwałym i mało wiarygodnym. Oczywiście na niektórych grupach tematycznych nie brakuje uczciwych sprzedawców i kupujących, z którymi sam miałem niejednokrotnie przyjemność współpracować.

O czym jeszcze pamiętać, gdy chodzi o cenę złota i monety bulionowej?

Sama cena to nie wszystko. Inne czynniki, które mogą determinować sprzedaż w tym, a nie innym miejscu, to czas, którym dysponujesz. Albo na przykład to, jaki masz stosunek do zakupów lub sprzedawania w lombardzie czy online.

Na cenę niekoniecznie będą miały wpływ walory kolekcjonerskie monety. Jak pisałem, cena rynkowa kruszcu jest absolutnym minimum, które powinno się dostać. Z kolei, gdy chcesz kupić monetę, maksymalną cenę najlepiej wziąć od bardziej znanych dealerów (tu warto wspomnieć, że są sklepy, które skupują monety bulionowe po zaniżonych cenach).

A jak to wygląda w przypadku BTC? Staram się tutaj odpowiadać na wyzwania, przed jakimi stoją kupujący i sprzedający. Tworzę giełdę notowań w czasie rzeczywistym, gdzie cena transakcyjna bierze się z realnych ofert składanych przez strony transakcji i jest wynikiem konsensusu między nimi.


Udostępnij wpis: