BullionCoinTrader zmienia się dla Was!

Od dziś możemy handlować nie tylko złotem i srebrem bulionowym jak dotąd ale także platynowymi monetami bulionowymi! 

„Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana”. Tymi słowami greckiego filozofa Heraklita z Efezu należałoby zacząć ten wpis.

Na dzień dobry umożliwiamy handel kilkoma najbardziej znanymi monetami platynowymi, w tym:

  • Australijski kangur (1oz)

  • Kanadyjski liść klonowy (1oz)

  • Britania (1oz)

  • Filharmonik Wiedeński (1oz i 1/25oz)

Linki do handlu poniżej:

https://bullioncointrader.com/sklep/lista-produktow/monety-platynowe 

W dniu pisania artykułu najtańszą monetą platynową o masie 1 oz był u jednego z głównych dealerów na rynku polskim Australijski Kangur. Dodatkowo sprawdziłem na porównywarce spotprice.pl czy aby na pewno taniej nie da się go kupić i moje przypuszczenia się potwierdziły (https://spotprice.pl/produkt/australijski-kangur-1-uncja-platyny/) Oczywiście mówimy o możliwości zakupu z dostawą 24h.

Jak widzimy na grafice poniżej jedną sztukę australijskiego platynowego kangura kupilibyśmy za 4486zł z ceną skupu za 4080.

Oznacza to, że mamy widełki cenowe na poziomie 10% czyli duuuuużo więcej niż dla złota.

Co to oznacza dla inwestora? Że cena giełdowa platyny musi wzrosnąć o co najmniej 10% by wyjść na zero. 10% zmiana do najmniejszych nie należy. Dużo łatwiej byłoby gdyby ta różnica wynosiła 5%, 3% a może nawet 0%? Właśnie po to istnieje giełda BullionCoinTrader. By zbliżyć cenę do tej najbardziej środkowej, by zarówno sprzedaż jak i kupno na rynku wtórnym były korzystniejsze niż ma to miejsce za pośrednictwem sklepów.

Po to też darmowy okres handlu na naszej platformie do końca roku!


Platynowe monety na BullionCoinTrader


O samej platynie słów kilka…

Platyna inwestycyjna i podatki

Zasadniczo handel platyną jest podobny do handlu srebrem. Na platynę nałożony jest bowiem 23% podatek VAT. Należy mieć też na uwadzę podatek PCC dla kupującego przy płatności powyżej 1000zł (aktualnie oz platyny kosztuje ok 4000zł) oraz podatku PIT w przypadku sprzedaży przed upływem pół roku od zakupu (dlatego warto trzymać dowód zakupu).

Platynowe monety inwestycyjne

Wachlarz monet platynowych nie jest aż tak szeroki jak monet złotych i srebrnych, co nie oznacza, że wśród kanonicznej szóstki nie znajdziemy platynowych odpowiedników dla Amerykańskiego Orła, Filharmonika Wiedeńskiego, Kangura, Britanii czy Krugerranda. Dodatkowo często pojawiają się zróżnicowane gramatury, jak np. 1/25oz platyny w przypadku Filharmonika.

Oczywiście najbardziej znanymi metalami szlachetnymi wciąż pozostaje złoto i srebro, ale platyna szybko zyskuje uznanie inwestorów i kolekcjonerów. Jako metal inwestycyjny platyna nie ma aż tak bogatej historii złota lub srebra, ale platynowe monety kruszcowe cieszą się popularnością od lat dzięki rzadkości tego metalu.

Oczywiście by monety platynowe mogły uzyskać status monet inwestycyjnych, ich minimalna próba musi wynosić .9995.

Platyna jako metal przemysłowy

Odsyłam do raportów popełnianych przez fachowców zamiast szukać w google ‘czy platyna podrożeje’

The Global Platinum market is anticipated to rise at a considerable rate during the forecast period, between 2023 and 2031. In 2022, the market is growing at a steady rate and with the rising adoption of strategies by key players, the market is expected to rise over the projected horizon.”

Zwiększa się deficyt platyny na świecie, bo potrzebują jej coraz więcej sektor elektroniki i motoryzacji. Ma to wpływ na ceny tego szlachetnego metalu, ale nadal jest tańszy od palladu.”

Continuing on from a record platinum market deficit of 1,071 koz in 2023, the market is expected to record a second consecutive deficit in 2024.”

Czy warto interesować się inwestowaniem w platynę?

Zdaniem Dariusza Świętka, Dyrektora w Grupie Goldenmark, „O ile złoto traktowane jest jako przeciwwaga do dolara, platyna i pallad w dużo większym stopniu powiązane są z przemysłem, gospodarką, ale i polityką (główni dostawcy to RPA, Zimbabwe i Rosja). Dwoma głównymi czynnikami, które w największym stopniu determinują ceny tych metali to ich mocno ograniczona podaż oraz specyficzne zapotrzebowanie ze strony przemysłu i technologii. W przeciwieństwie do srebra nie ma tu zatem silnej korelacji ze złotem. Metale te mogą pełnić funkcję perspektywicznej alternatywy dla złota bądź formy dywersyfikacji w ramach bezpiecznej części portfela inwestycyjnego.”

Moim osobistym zdaniem znajdujemy się aktualnie w ciekawym momencie, skłaniającym raczej do ZAKUPÓW platyny aniżeli jej sprzedaży. Dlaczego?

  1. Aktualnie platyna, jeśli popatrzeć na ostatnie 20 lat znajduje się raczej w dolnym obszarze swojej zmienności niedaleko psychologicznej bariery 1000 USD za uncję.


  2. Wykres ceny platyny/dolara

  1. Aktualna wycena kursu dolara, który determinuje złotówkową cenę platyny jest również korzystna. Jeszcze niedawno widzieliśmy 5zł za dolara, aktualnie oscylujemy nieco poniżej 4.

  2. Jeśli popatrzymy na wycenę złotówkową platyny widzimy, że w ostatnim dwudziestoleciu cena ponownie odbiła się od poziomu 2500zł za uncję po czym poszybowała na północ i aktualne poziomy poniżej 4000zł/oz zdają się być przystankiem przed atakiem nowych szczytów.

  3. Warto też spojrzeć jak zachowywała się relacja kursu platyny do złota na przestrzeni lat. Tu zauważamy, że tak niskie poziomy wyceny platyny do złota obserwowane były jedynie na początku tej dekady. Aktualna relacja wymienna to 1 uncja złota równe nieco ponad dwóm uncjom platyny. W historii platyna była też nawet 2 krotnie droższa od złota czyli w sensie relatywnym 4 x droższa niż obecnie.


Wykres ceny platyny/złota

  1. Również jeśli popatrzymy na wycenę względem srebra, za jedną uncję platyny możemy kupić nieco ponad 40 uncji srebra (zaledwie) a były okresy gdzie było to ponad 140 uncji.


Wykres ceny platyny/srebra


Mając powyższe na uwadze, nie można oczywiście powiedzieć, że cena platyny pójdzie w górę i należy zastawić dom i wziąć pożyczki po rodzinie by załadować się w sztabki i monety bulionowe z platyny. Co można powiedzieć natomiast to to, że inwestując w kruszce jak złoto czy srebro, które są aktualnie relatywnie wysoko, warto przyglądnąć się tym, które są relatywnie tańsze. Zwykle na rynkach w sytuacji gdy pewne aktywa zbliżonej klasy wzrosną, część graczy która zwlekała z decyzją powie: „na złoto już za późno” i poszuka czegoś taniego lub relatywnie tańszego ale podobnego i tu z pomocą przyjdzie platyna. Platyna, o której aktualnie nie jest głośno (co sprzyja akumulacji). Jeśli spojrzymy dodatkowo na raporty specjalistyczne mówiące o rosnącym deficycie metalu na rynku, (wszak platyna jest nie tyle metalem inwestycyjnym co przemysłowym), to stojąc w obliczu rozwoju technologii ukierunkowanej na wykorzystanie platyny chociażby w motoryzacji czy medycynie, powinniśmy być świadomy, że popyt strukturalnie powinien wspierać wzrost cen tego metalu szlachetnego.

Udostępnij wpis: